3 Nisan 2020 Cuma

Hijyen için elektrik süpürgeleri

Hijyen için elektrik süpürgeleri

Elektrikli süpürgeler, evlerimizde en çok kullandığımız, adeta birer kurtarıcı görevindeki makinelerdir. Farklı pek çok marka ve model üretilmekte ve aslında elektrikli süpürgelerin her birinin ayrı bir temizleme yöntemi bulunmakta. Kimileri suyla temas edemezken, bazılarının sudan başka tavsiye edilen bir temizleme yöntemi yok. Süpürgelerimizin ömrünü uzatmak, çalıştırırken verim almak istiyorsak tek yapmamız gereken uygun bir temizleme yöntemiyle, kullanım yoğunluğumuza göre düzenli olarak temizlemek.

Elektrikli süpürge nasıl temizlenir?

Öncelikle her elektrikli süpürgenin bir temizleme yöntemi olduğunu belirtmemiz gerekir. Süpürgemizi satın alırken sormamız ve öğrenmemiz gerekenlerin başında temizleme yöntemi gelmekte. Eğer sorup öğrenemediysek, kullanma kılavuzu bize yardımcı olacaktır. Kullanma kılavuzumuzu kaybettiysek, internette marka ve model ismiyle arama yaptığımızda, bu dokümana mutlaka ulaşırız. İlgili yerleri okuyup temizleme hakkında fikir edinebiliriz.

İlk yapmamız gereken, süpürgenin fişinin elektrikle temasını kesmek. Fişi prizden çektikten sonra makinemizin modeline göre:

1- Tozların toplandığı torbayı yerinden çıkarıp eğer dolmuşsa yeni bir torba ile değiştirmeliyiz. Takacağımız yeni torbanın makinemize uygun olduğundan emin olmamız ve doğru takmamız şart, yoksa ileriki kullanımlarımızda problem yaşayabiliriz.
2- Makinemizde torba yerine tozların toplandığı bir hazne varsa, kullanım kılavuzundan ilgili bölümü incelemek yararlı olacaktır. Genelde toz haznesi olan makinelerin bu bölümleri yıkanabilmekte ancak kimileri nemli bezle temizlenmektedir. Yıkadığımız toz haznesini tekrar yerine takmadan önce iyice kurumuş olmasından emin olmalıyız.

– Her elektrikli süpürgede farklılık gösterse de mutlaka bir filtre bulunur. Bu filtrelerin bazıları yıkanabilmekte bazıları ise su ile temasında bozulmaktadır. Filtrelerimizin yıkanıp yıkanamadığını da kullanım kılavuzundan teyit etmemiz doğru olacaktır.

1- Eğer elektrikli süpürgenizin filtresi su ile temizlenebiliyorsa, aksi belirtilmediği sürece soğuk su tercih etmemiz doğru olacaktır. Sabun, deterjan gibi ürünler genelde filtre temizliği için uygun değildir. Akan suyun altında yıkamak filtre üzerindeki tozun ve pisliğin arınması için yeterlidir. Filtreyi tekrar yerine takmadan önce mutlaka kuru olduğundan emin olmalıyız. Nemli veya ıslak kalan filtreler sadece makineye zarar vermez, elektrikle temas söz konusu olduğu için can güvenliği açısından da tehlike arz eder.
2- Süpürgenizin filtresi su ile temasa uygun değilse, elimizle sertçe vurarak tozlardan arındırabiliriz. Bunu yaparken, elimize bir eldiven giymek ve çıkan tozu solumamaya özen göstermek, sağlığımız açısından oldukça gerekli. Tozdan mümkün olduğunca arındırdığımız filtremizi takarken dikkat etmeli, haznesine doğru oturduğundan emin olmalıyız. Alerjisi olan kişiler için özel olarak kullanılan hepa filtrelerin temizliği normal filtrelere göre biraz daha özen gerektirmektedir.

– Pek çok elektrikli süpürge farklı uçlara sahiptir. Bunları temiz tutmak da makinemizin verimini artıracaktır. Bu uçların kimileri su ile temizlenebilmektedir. Bu konuyla da ilgili olarak kullanım kılavuzundan yardım almalıyız.

– Tek ve çıkarılamayan, makineye entegre emici uçları ise makinemizi yere yatırarak temizleyebiliriz. Genelde halılardan emilen iplik parçaları, saçlar makine ağızlarına dolanır. Bunlar ağız içindeki mekanizmanın dönme performansını etkiler. Makinemizi bu pisliklerden arındırmalıyız. Bunu yaparken makineye zarar verecek sert hareketlerden kaçınmalıyız. Eğer çekerek çıkaramayacağımız kadar çok saç dolanmışsa, ince bir makasla, makinenin herhangi bir yerine zarar vermeyecek şekilde bu saçları keserek çıkartabiliriz.

Elektrikli süpürge temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler:

– Bahsettiğimiz elektrik süpürge temizleme işlemlerini yapmadan önce mutlaka, kullanım kılavuzunun ilgili bölümlerini okuyalım. Yanlış yapılan bir işlem süpürgenize zarar verebilir.
– Su ile temas eden tüm parçaları takıp, kullanmaya başlamadan önce kuru olduklarından emin olmalıyız
– Süpürge temizleme işlemleri sırasında kesinlikle makinemizi elektriğe takıp çalıştırmamalıyız.
– Bütün bu işlemleri doğru yaptığımız takdirde, makinemizde hâlâ performans düşüklüğü var ise mutlaka yetkili servis ile bağlantıya geçmeliyiz.

Evde nasıl hijyen sağlayabiliriz

Evimizin derli toplu olması, şık ve temiz görünmesi için önemli bir konu var; hijyen. Mutfak, tuvalet ve banyo olmak üzere evimizi sağlığımıza zarar verecek mikroorganizmalardan korumak için bazı önlemler almak durumundayız.

– Mutfak ve banyo yerlerini, tezgah üstlerini temizlemek için antibakteriyel temizlik malzemesi veya tuza batırılmış limonla silmeliyiz.
– Odalarımızı her gün elektrik süpürgesiyle süpürmeli, sık aralıklarla antibakteriyel ürünler katılmış suyla yerleri, camları, kapıları silmeliyiz.
– Bebek oyun odalarını haftada bir kez çamaşır suyuyla temizlemeliyiz.
– Toz bezlerini kullandıktan sonra sıcak deterjanlı suyla yıkamalıyız.
– Aile üyelerinin ortak kullandığı havlu ve mutfak bezlerini, çarşaf ve nevresimleri, bunların yanı sıra iç çamaşırı ve çorap kişi kişisel ürünleri hijyen önceliği olan çamaşırlar olarak sıralayabiliriz.
– Çocuklarımıza el yıkama alışkanlığını küçük yaşta kazandırmalıyız. Dışardan geldiklerinde, yemek yemeden önce ve tuvalet sonrasında mutlaka sabunla ellerini iyice yıkamalarını sağlamalıyız.

Sözcü

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: