2 Nisan 2020 Perşembe

Bebek ve çocuk odası

Bebek ve çocuk odası

Bebeğinizin ve çocuğunuzun odasını düzenlerken bin bir yer gezip, yüzlerce katalog bakmış olabilirsiniz. Sonunda da görsel olarak çok şık bir oda ortaya çıkmış olabilir. Fakat çocuğunuzun odasının sağlıklı olduğundan şüphe edilmeli. Bebek ve çocuk odalarını düzenlerken dikkat edilmesi gerekenler şunlar:

Bebek odalarında dikkat edilmesi gerekenler:

Çocuklar için mobilya ve gereçler satan dükkânlara girdiğinizde seçenekler karşısında şaşırabilir ve bebeğiniz için gerçekten nelerin gerekli olduğuna karar vermekte zorlanabilirsiniz. Çocuğunuz için eşya seçiminden önce, sağlıklı bir oda planlamasını yaptıktan sonra alışverişe çıkmak çok yararlı olacaktır. Şöyle ki:

• Her çocuk odası temiz tutulmalı ve tozsuz olmalıdır.

• Bütün pencereler ve yer kaplamaları silinebilir malzemelerden olmalıdır.

• Yıkanabilen ve silinebilen oyuncaklar seçilmelidir. En sevilen hediye olan yumuşak ve tüylü oyuncaklar ne kadar şirin olsalar da toz birikimine neden olup burun tıkanıklığı yapabilirler. Yeni doğan bebeklerin oynayamayacakları bu oyuncakları süs olarak odalarında bulundurmak sadece tozu artırır.

• Evin havası çok kuru ise çocuk hekimleri burunu açmak için nemlendirici cihaz önerebilirler. Bu cihazların içindeki su bakteri ve mantar üremesine elverişli olduğundan temizliği çok dikkatli yapılmalıdır. Alerjik çocuklarda su buharı ve nemin hastalığı arttırıcı etki yapabileceği de hatırlanmalıdır. Ayrıca, sıcak buhar yapan araçlar yanık tehlikesi içerdiğinden tercih edilmemelidir.

• Bebek beşiği üzerine takılan, ‘dönence’ tabir edilen oyuncakları aileler genellikle yukarıdan veya yandan incelerler, hâlbuki bebek için ne kadar eğitici olabileceğini anlamak için aşağıdan bakmalı ve seçim buna göre yapılmalıdır. Bu oyuncaklar bebeğin yatak içinde hareket edip tutunarak oturabildiği 5.-6. ayda kazaları önlemek için kaldırılmalıdır.

• Bebek odasında, bebeği sakinleştirici etkisi olduğu için sallanan sandalye, hafif müzik çalmak da uykuya geçmeyi kolaylaştıracağı için müzik kutusu veya CD çalar bulundurulması önerilir.

• Bebek odasında aydınlatmanın yumuşak ışıklı olması ve bir gece lambasının bulundurulması yararlıdır. Bu şekilde gece bebeğe bakarken ışık yakmak gerekmeyecektir. Bütün kabloların ve priz bağlantılarının güvenli bir şekilde saklı olmasına da dikkat edilmelidir.

• Bebek yatağı, bebeğin büyüyeceği dikkate alınarak alınmalıdır, küçük beşiklerin kullanım süresi birkaç aydır. Şilte üzerine su geçirmez, plastik olmayan bir koruyucu kılıf geçirilmelidir. Yatak çarşafı lastikli ve yatağa tam oturan şekilde olmalıdır. Her türlü yastık, pelüş örtü, yorgan yataktan kaldırılmalıdır. Bebek için en güvenli yatış pozisyonu sırtüstüdür.

• Bez değiştirme masası pencereden uzak bir duvara yaslanmalıdır. Bebeğin altı değiştirilirken masadan uzaklaşılmamalı ve bebek yalnız bırakılmamalıdır. Bezleri yakında bulundurmak için uygun hazırlanmış masanın rafları veya bir çekmece kullanılabilir.

Okul öncesi ve okul çocuklarının odasında dikkat edilmesi gerekenler:

• Odada çocuğa ait televizyonun olmasının hareketsizliği arttırdığı ve çocuğun obez olmasına neden olduğu bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir. Ailenin paylaştığı televizyonun çocuk tarafından izlenmesi sosyal ilişkiyi ve hareketi arttırmaktadır.

• Duvarda çatlaklar, su sızıntısı, rutubet, küf, hamam böceği varlığı, alerjisi olan çocuklarda hastalık belirtilerini arttırır. Bu nedenle evin yapısal özelliklerini gözden geçirmek çok önemlidir.

• Alerjik çocuklarda hastalığın kontrol altında tutulması için odadaki perde, yatak örtüsü, minder ve yastıkların yıkanabilir olması gereklidir.

• Kuş tüyü, yün, pelüş ürünlerin kaldırılması yararlıdır.

• Toz biriktiren yumuşak ve tüylü oyuncaklar yerine, tahta veya plastik oyuncaklar seçilmelidir.

• Çocukları sıcak tutmak için yer kaplaması olarak seçilen halıların toz kaynağı olduğu bilindiğinden, yerde silinebilen kaplama ürünleri kullanılmalı ve yıkanabilen pamuklu kilimler tercih edilmelidir.

• Dergi, kitap, kâğıt çok toz tutan malzemelerdir. Çocuk odalarındaki kitap ve defterlerin kapalı dolaplar içine yerleştirilen raflara yerleştirilmesi uygundur.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: