18 Şubat 2020 Salı

Buzdolaplarınızı renklendirin

Buzdolaplarınızı renklendirin

Eski banka kartından ya da hamurdan buzdolabı magnetleri yapmak ister misiniz?

Çarşıda, pazarda gezerken buzdolabı magnetleri çok hoşuma gider. O rengarenk, şirin mi şirin magnetlere baktıkça bakasım gelir hep. Oturdum, düşündüm. Evde kolayca bulunabilecek malzemelerden magnet yapamaz mıyım diye. Biraz da internetin yardımıyla çok hoş bir hobi buluverdim bir anda. Evet, bu hafta buzdolaplarımızı kendi yaptığımız magnetlerle süsleyeceğiz.

Hepimizin süresi dolmuş, eski banka kartları vardır elbet. Bu kartın bir saksıya dönüştüğünü ve içindeki çiçekleriyle buzdalobına astığınızı düşünsenize. Nasıl mı? Hemen anlatıyorum. Bunun için bize gerekli malzemeler: Makas, eski bir banka kartı, mıknatıs, cetvel, şeffaf bant, kağıt bant, silikon tabancası, kahverengi boya, toprak veya süs taşları, fırça, yapma çiçek ve siyah keçeli kalem.

Kartı kesiyoruz

Öncelikle kartımızı, resimdeki gibi çizip kesiyoruz. Diğer resimdeki gibi kat noktalarından içe doğru katlıyoruz. Sonra çevresini bantlayıp küçük bir saksı kasası yapıyoruz. Daha sonra kağıt bant ile çevresini tekrar bantlıyoruz. Bu şekilde daha sağlam bir yapı elde etmiş oluyoruz. Kağıt bantı da kahverengiye boyuyoruz. Mıknatısımızı kutunun arkasına bantlıyoruz. Hazırladığımız kutunun içerisine az miktarda toprak koyup, mercimekle çimlendirebilir, taş veya boncuklarla süsleyebilirsiniz.

Hamurdan uğur böceği magneti

Eğer banka kartıyla magnet yapma fikri hoşunuza gitmediyse uğur böceği şeklindeki magnetinizi hamurdan da yapabilirsiniz. Bunun için gerekli malzemeleri ise şöyle sıralayabiliriz: 1 bardak un, yarım bardaktan biraz daha fazla tutkal, bir miktar yağ, kırmızı ve siyah renklerde guaj boya, kap, mıknatıs, sprey vernik, yapışkan, tel ve iki torba.

Hamurun hazırlanışı

* Unu ve tutkalı kaba boşaltıyoruz.
* Bir kaç damla zeytinyağı damlatıyoruz.
* Hepsini yoğurarak hamur haline getiriyoruz.
* Hamuru bir parçası az, bir parçası çok olacak şekilde ikiye ayırıyoruz.
* Hamurun kurumasını önlemek için bir parçasını torbanın içine koyup ağzını sıkıca kapatıyoruz.
* Diğer hamur parçasının içine kırmızı boyayı karıştırıyoruz.
* Hamurun rengi kırmızı olana kadar iyice yoğuruyoruz.
* Renksiz hamur parçasının içine siyah boyayı karıştırıyoruz.
* Hamurun rengi siyah olana kadar yoğuruyoruz.
* Kırmızı ve siyah renkli hamurları torbanın içine koyup ağzını kapatıyoruz.

Uğur böceğinin yapılışı

Uğur böceğinin gövdesini yapmak için kırmızı hamurdan bir parça koparıyoruz, sonra torbanın ağzını kapatıyoruz. Hamuru elimizde top gibi yuvarlak hale getiriyoruz. Siyah hamurdan 5- 6 tane küçük parça koparıyoruz. Bu parçaları yuvarlak hale getirip düzleştiriyoruz. Bunlarla uğur böceklerinin beneklerini yapacağız. Kalem ya da başka bir araçla hamura hafifçe bastırarak üzerinde ince bir çizgi oluşturuyoruz. Siyah hamurdan çok küçük bir parça koparıyoruz. Siyah hamuru ip gibi uzatıyoruz. Kırmızı hamurun üzerindeki çizginin üzerine gelecek şekilde ip gibi uzattığımız siyah hamuru yerleştiriyoruz.

Uğur böceğinin başını oluşturmak için siyah hamurdan küçük bir parça koparıyoruz. Hamuru elimizde yuvarlak hale getiriyoruz. İki telin ucunu siyah hamurun kenarlarına sokuyoruz. Gözleri için kırmızı hamurdan iki küçük parça koparıp, yuvarlak hale getiriyoruz ve düzleştiriyoruz. Kırmızı parçalardan daha küçük, iki siyah parçayı da yuvarlak hale getirip, düzleştiriyoruz. Baş için hazırladığımız siyah hamurun üzerine kırmızı parçayı yapıştırıyoruz. Kırmızı parçanın üzerine de siyah parçayı yapıştırıyoruz.

Gövde ve başı buluşturmak için de şunları yapıyoruz: Uğur böceğinin gövdesinin ön tarafına baş için hazırladığımız siyah parçayı yapıştırıyoruz. Mıknatısı uğur böceğinin altına yapıştırıyoruz. Böceği açık havada vernikliyoruz.

Hacer ÖNOĞLU

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: