18 Şubat 2020 Salı

Çatı

Çatı

Çatılar, yapıların atmosfer tesirleri dediğimiz hava, yağmur, kar, dolu, sıcak ve soğuktan korunmaları için yapılırlar. Bu bakımdan yüzeyleri bu gibi atmosfer tesirlerine ve diğer dış tesirlere karşı koymak gayesi ile örtü malzemeleri ile kaplanır. Çatı örtüsü yağmur ve kar sularını içeriye geçirmeyerek dere ve oluklara nakleden yapı kısmıdır.

Bir çatı binanın görünümünü güzelleştirmek suretiyle estetik duygumuzu da tatmin eder. Çatı örtüleri seçilirken binanın mimarı durumu iklim şartları ve temin imkanları göz önünde tutulur. Örtü malzemesinin rengi civar binalarınkine uygun olması gerekir.

Çatı örtü malzemesinin şu özelliklere sahip olması gerekir:

  • Su geçirmemeli,
  • Hava tesirlerine dayanıklı olmalı,
  • Hafif olmalı,
  • Ateşe, yangına dayanıklı,
  • Uzun ömürlü olmalıdır.

Tatbikatta bir çok örtü malzemesi çeşitleri kullanılır. Bu malzemelerden herhangi birinin çatıda kullanılmak üzere seçilmesinde bazı hususların göz önünde bulundurulması gerekir. Çatı meyilleri (eğimleri) örtü malzemesinin cinsine tabi olduğundan yatık meyillerde kullanılacak örtüler çok geçirimsiz ve sıkı olmalıdır. Aksi takdirde bu yatık meyilde yağış suları daha yavaş akacağından çatının altına su geçmesi tehlikesi baş gösterir. Dik meyillerde ise suyun akışı süratli olacağından örtü malzemesinin altına su girmesi ihtimali çok azdır.

Çatı örtü malzemeleri

  1. Ayrık örtü malzemesi
  2. Devamlı örtü malzemesi

Ayrık örtü malzemesi, münferit parçaların bir araya gelmesi ile elde edilir. Burada yağmur suyu bir elemandan diğerine atlayarak akar ve yağmur sularını kolayca bertaraf edilmesi için meylin fazla alınması gerekir. Bu tip örtü malzemelerinde hava akımından kolaylıkla oluştuğundan, çatıyı teşkil eden ahşap elemanların çürümesi önlenmiş olur. Devamlı örtü malzemesinde aralıklar bulunmadığından su geçirme ihtimali azdır. Bu sebeple daha yatık meyillerde kullanılabilir. Çatı örtüsünün ağırlığı çatının taşıyıcı kısımlarına yük olarak tesir edeceğinden bu ağırlık ne kadar büyük olursa çatıyı meydan getiren kesitleri de buna bağlı olarak büyük olur. Bu bakımdan imkanlar oranında hafif ve ekonomik kesitlere sahip malzeme kullanılmasına çalışılmalıdır.

Çatı Örtü Çeşitleri

     1- Kiremit

a) Marsilya
b) Valensiya
c) Alaturka

     2-Metal çatı kiremiti

Metal çatı kiremiti 1966 senesinden beri üretilmekte olup, yüksek kalitesi ve ispatlanmış güvenirliliği sayesinde dünya çapında en fazla kullanılan çatı kaplama malzemesi olmuştur. Metal çatı kiremiti dayanıklı olarak dizayn ve imal edilmiştir. Fırtınalar, şiddetli yağmurlar ve ceviz büyüklüğündeki dolular metal çatı kiremitini etkilemez. Kuvvetli bir çatı, sürekli kırılan kiremitleri değiştirmek ve akan bir çatıyla karşılaşmamak demektir. Metal çatı kiremitinin bakıma ihtiyacı yoktur. Bu da bizi birkaç senede bir çatıyı onarmaktan kurtarır. Ayrıca metal çatı kiremiti eski çatıları yenilemek içinde çok elverişlidir. İki veya üç gün içinde bize herhangi bir zorluk çıkarmadan metal çatı kiremidi döşenebilir. Malzemenin hafif olmasından dolayı eski çatının yapısını değiştirmemize gerek yoktur. Daha kuvvetli ve dayanıklı demek daha ağır demek değildir. Metal çatı kiremiti ile döşenmiş bir tonluk çatı, normal toprak kiremit kullanıldığında bunun tam sekiz katı ağırlıkta olmalıdır. Ayrıca binaya yükleyeceği yük daha az olduğundan en son katın yapımından malzeme tasarrufu sağlanmaktadır. Bu da çatıda kullanılacak ahşap ve beton malzemede % 30 oranında bir tasarruf sağlamak demektir.

          2.1.Malzemenin yapısı

Yapısı dayanıklı galvanize çeliktir. Bunun üzerinde paslanmayı önlemek için çinko fosfat olarak ikinci bir kaplama mevcuttur. Daha sonra korozyona karşı korumayı sağlamak amacıyla malzemenin her iki yüzeyi de saf akrilikle kaplanmıştır. Bunun üzerinde de malzemenin dayanıklılığını arttırmak için püskürtme kum ile üçüncü bir tabaka ile kaplanmıştır. Son olarak da malzeme ültraviyole ışınlara dayanıklı saf polimer akrilikle kaplanmıştır. Ayrıca uzun ömürlü olması için fırınlanmıştır. Metal çatı kiremiti 15°-45° eğimli bir çatıya döşendiği takdirde herhangi bir izolasyona gerek yoktur. Ancak 15°’ nin altında veya 45° üstündeki eğimlerde bu gereklidir. Metal çatı kiremitine izolasyon yapılsa dahi 12°’ nin altında bir eğimle döşenmemelidir.

          2.2. Üstün fark ve yararları

1 m² ağırlığı 7.4 kilogramdır.

Çelik esaslı olması elastik, kırılmayan, çatlamayan bir kaplam olmasını sağlar.

Nakliye, depolama ve montaj sırasında kırılma, yırtılma, ezilme v.b. sorunlar olmaz.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: