2 Nisan 2020 Perşembe

Çocuk odası nasıl olmalı?

Çocuk odası nasıl olmalı?

Çocuğunuza bir oda hazırlamayı düşünüyorsanız, seçim yaparken odada hem yatak, hem de oyun ve çalışma alanı olmasına özen göstermelisiniz. Bugün aldığınız mobilyalar, bundan 1 yıl sonra da çocuğunuz için hâlâ kullanılabilir olmalı. Böylece hem o rahat eder hem de siz ekonomik açıdan tasarruf sağlarsınız.
Kullanılan mobilyaların çok karmaşık ve gösterişli olmamasına özen gösterin, çünkü çocuk kendisine ne kadar fazla serbest alan kalırsa odasında o kadar rahat eder.
Çocuklar çok seri hareket ederler. O nedenle sert, sivri, keskin kenarlardan ve köşelerden de uzak durulmalıdır.
Evdeki çocuk sayısı, evin büyüklüğü, oda sayısı gibi etkenlerin dışında insanlar kendi özentileri nedeniyle de çocuklarına ellerinden gelenin yapılması için seferber oluyorlar. Çocuklarından daha fazla kendi egolarının tatmini söz konusu çünkü. Diğer öğeler çok etken olamıyor. Örneğin evin tamamında rutubet var ise çocuk da bundan nasibini alıyor. Renk konusunda da aileler çocuklardan daha etken. Kız çocuklarının daha cıvıltılı, süslü objeler ve pembe rengi tercih ediyor. Ancak yaşları büyüdüğünde pembenin etkisi azalıyor ve daha cool ya da oldukça frapan tercihlere kayabiliyorlar. Siyah, oldukça sert bir kırmızı, koyu kahverengi gibi renkler çocukları karamsarlığa itebilir ve bu renklerden kaçınılmalıdır. Günümüzde büyük odalı evler azaldığı için daha kısıtlı büyüklükteki odaları oldukça ferah göstermek için aydınlık renklere ihtiyaç duyuluyor.
Çocuk odasının dekorasyonunu evin dekorasyonuyla tamamlamak da önemlidir. Bu odanın dekorasyonu, evin diğer alanlarıyla tamamen zıt olmamalıdır. Bunun için sade mobilyalar kullanmakta her zaman fayda vardır.

Alerjisi var mı?

Halı sıcak ortam yaratmasına karşılık toz tutucu olduğu için temizliği çok önemli. Ebeveynler alerjilere karşı dikkatli olmalı. Sentetik malzemeler kadar doğal malzemelere de alerjisi olan çocuklar var. Bu yüzden dikkatli olunması gerekiyor. Aynı tehlike perdeler ve döşemelik kumaşlar, yastık-yorganı da kapsıyor. Çocuklar hızlı büyüdüğü için ileriye yönelik satın alma yapılması önemli. Yine de onun ulaşamayacağı yükseklikte bir dolap satın almak çok küçük bebek değilse doğru değildir; oraya tırmanmak isteyebilir. Çok karmaşık, çok kalabalık, kolay kırılabilir onun sağlığını tehlikeye atabilecek her objeden uzak durmak gerekiyor.

Masif ağaçlar ve anti alerjik boyalar kullanın

Her şeyin insana zarar verebileceği bir dönemdeyiz. Doğal malzemeler kullanılmalı ve çevreci olunmalı. Hiç değilse çocukların sağlığının korunması gerekiyor. Eğer oda küçük ise az fakat çocuğun ihtiyaçlarını azami şekilde karşılayacak aksesuar ve fonksiyon içeren objeler kullanılmalıdır. Masif ağaçlar, zararlı olmayan ve anti-alerjik boyalar ile anti-alerjik malzemelerden üretilmiş ürünler de tercih edilmeli.
Mobilyalarda lake boya kullanılmış olmasına dikkat edin. Çünkü lake boya ile boyanmış ürünler daha dayanıklı, hijyenik ve canlıdır.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: