18 Şubat 2020 Salı

Doğal taş enerjisi

Doğal taş enerjisi

Taşların gizeminden etkilenmiş olan insanoğlu, değerli ya da yarı değerli taşları takı olarak üzerinde taşımış. İnsan vücudunda bir enerji olduğu ve tüm canlıların birbirini olumlu ya da olumsuz yönde etkilediği artık pek çok kişi tarafından kabul görüyor. Önceleri yalnızca takı olarak kullanılan doğal kristaller ve yarı değerli taşlar artık dekorasyonun da vazgeçilmez bir parçası. Çünkü taşlar, vücutta biriken enerji akımını dengeliyor. Evin farklı yerlerine, ihtiyaca yönelik taşlar yerleştirenler bu sayede enerjinin dengelendiğini ve huzurun arttığını söylüyorlar. Elbette ki taşların seçimi evin stili ve kişinin fiziksel ihtiyaçlarına yönelik… Kristal ve taşların dekorasyonda kullanım şekillerini Kültür Üniversitesi Öğretim Görevlisi, Mimar Sevinç Ormancı’ya sorduk.

Bazı taşların bizi kendilerine doğru çekip, onlara dokunmamızı sağlamasının tesadüf olmadığını söyleyerek konuşmaya başlayan Ormancı taşların üzerimizdeki etkilerini şöyle anlatıyor:

‘Taşlar, evrendeki birtakım güçleri çekme, biriktirme, dönüştürme ve yayma özelliklerine sahipler. Her taş ve her kristal kendi elementine bağlı olarak, bir müziğin ahengine sahip. Görüntüde taşlar, cansız yapıda olmalarına rağmen doğanın bir parçasıdır. Bilimsel araştırmalar da elementlerin enerjiyle eşit olduğunu gösteriyor. Bir başka deyişle formlarımız maddeden değil enerjiden oluşuyor. İnsanların elementleri de birbirinden farklı. Hâl böyle olunca elementi, taşların elementiyle bütünlük gösteren kişiler, bu taşlardan daha fazla enerji alıyorlar.’

Sezgilerinizden yararlanın

Mimar Sevinç Ormancı, sezgilerimizin ve vücut dilimizin ihtiyacımız olan elemente doğru bizi yönlendirdiğini söyleyerek örneklerini sıralıyor. Mesela sedef, negatif enerjilerden arınmak adına önem taşıyor. Ayrıca metal ve su elementine ihtiyaç duyan kişiler için de aynı etkiyi gösteriyor. Ametist, insanları ayık tutmak, düşünceleri hisleri berraklaştırmak ve konsantrasyonu artırmak için gerekli. Sarı topaz, rahat ve dinlendirici uyku sağlıyor. Bağışıklık sistemimiz açısından da önemli. Jasper sindirim sisteminde, yakut cinsel problemlerde etkin… Cinsel problemleri olan evli çiftlerin mekânlarında bu taşı kullanması tavsiye ediliyor. Kuvars, cam gibi saydam bir özelliğe sahip. Pembe kuvarsa ise ‘aşk taşı’ deniliyor. Kısırlığa karşı koruyucu özelliği bulunuyor. Lapis Lazuli’nin Türkçe karşılığı ise göktaşı. Yunanlılar ve Romalı hükümdarlar tarafından korunma niyetliyle kullanılıyormuş. Ayrıca alın ve boğaz çakrasında etkili olduğu test edilmiş. Duygu ve düşünceleri ifade edebilmek için ideal. Altın, bütün çakralara iyi geliyor, metabolizmanın aktif ve sağlıklı olmasını sağlıyor. İnsanın kendine olan güvenini artırıyor.

Taşların evde kullanımı

Aksesuar olarak taşlardan enerji alacağımızı biliyoruz. Peki, evimizde doğru taşları kullanarak nasıl bir dekorasyon yapabiliriz? Uykusuzluğu gideren, mide rahatsızlıkları için mutfakta kullanılması tavsiye edilen, bilgisayarınızın kenarına yerleştirebileceğiniz ve yatak odalarınızda huzuru sağlayabileceğiniz taşlar bulunuyor. Yeter ki kullanım alanlarını bilelim. Ormancı’nın bu konudaki tavsiyeleri altın niteliğinde: ‘Yatak odasında uykusuzluğu gideren dişi kuvarsı ve güzel rüyalar görmemizi sağlayan sarı topazı kullanın. Yatak odasında sadece dişi kuvars kullanılabilir. Çünkü erkek kuvars taşı Ay’ın enerjisi tarafından uyarıldığı zaman çok güçlü enerji yayar ve uykusuzluğa neden olabilir.’ Diğer taşlara gelince… Mide rahatsızlıklarına iyi gelen sitrin taşını mutfakta; göz hastalıklarına iyi gelen ametisti bilgisayar odasında; kalp çarpıntılarını düzenleyen olivin taşını dinlenme odasında, lapis taşını solunum yolları hastalıklarında etkin olmasının yanı sıra negatif enerjiden koruma özelliğinden dolayı yatak odanızda kullanabilirsiniz.

Taşların enerjisini yüklemek için

Taşlar, negatif enerjileri yüklenip bize yeni taze enerji veremedikleri zaman ışıldamaları azalır, matlaşır ve bulanıklaşırlar. Her taşın bakımı ve temizliği farklı şekillerde yapılır. Mesela ametist ayda bir, ılık su ile yıkanarak boşaltımı yapılır. Turkuazın pencereye yakın, güneş gören yerde kullanılması, taşın pozitif enerji yüklenmesi anlamına gelir. Kötü enerjinin boşaltımı ılık suyla yıkanarak yapılabilir. Her fırsatta jasperi ılık suyla yıkayarak yüklendiği enerjiyi boşaltabilirsiniz. Pozitif enerjiyle yüklenmesi içinse, hematit taşı ile ovalanarak ya da yan yana konularak yapılabilir. Gümüş, gümüş bezleri ile temizlenir. Altının ayda bir suyla boşaltımı yapılır. Yüklenmesi içinse pencere kenarına konulmalıdır. Kalsedon ayda bir akan suyla yıkanarak boşaltılır ve ametis taşlarla yüklemesi yapılır. Kehribar ılık suyla boşaltılır. Pencere yakınında bırakılarak yüklemesi yapılır. Lapis taşının boşaltımı ayda bir hematit taşlarıyla yapılır. Özellikle güneşten uzak durmalıdır. Güneş, taşı bozar ve kırılgan yapar. Pembe kuvarsı haftada bir gün akan suyun altında yıkamak gerekir. Yüklenmesi için ametist taşlarından yararlanılabilir. Sitrin taşı ne kadar temiz olursa o kadar iyi enerji verir. Taşın boşaltımı için ayda bir akan su ile temizlenir. Yüklenme içinse aynı pembe kuvarstaki gibi ametiste ihtiyaç vardır.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: