2 Nisan 2020 Perşembe

Duvar kâğıdı nasıl döşenir?

Duvar kâğıdı nasıl döşenir?

Duvar kâğıdını kolay ve sorunsuz kaplamak için, zeminin temiz olması çok önemli. Duvar kâğıdını uygulamadan önce, duvardaki kabarmalar, eski duvar kâğıdı kalıntıları ve duvardaki nem ve su problemlerini mutlaka çözün.

Duvar kâğıdı uygulama öncesi zemin hazırlığı

Duvar kâğıdı yapılacak mahallerde, olası her türlü duvar ve tavan üzerindeki tadilatlar tamamlanmış, tavan boyası, kartonpiyer, döşeme şapı, bitmiş, mahallin kapı ve pencereleri takılmış olmadır. Laminat veya Lamine Parke, kesimleri mahal dışında yapılmak kaydı ile duvar kâğıdından sonra yapılabilir. Masif parke önce yapılmalıdır. Tüm elektrik priz ve anahtarların iç üniteleri takılmış olmalıdır. Süpürgeliklerin kâğıttan sonra yapılması tavsiye edilir. Duvar yüzeylerinin kuru ve temiz olması gerekmektedir.

Alçıpan Duvar için uygulama öncesi zemin hazırlığı

Alçıpan duvar yüzeylerinde, derzlerin çok düzgün yapılması gerekmektedir. Derz macunu yapılmış, zımparalanmış yüzeye, alçıpan duvar yüzeyini örtecek miktarda Saten Alçı macun uygulanacaktır. Kuruduktan sonra düzgün bir satıh elde edilene kadar zımpara yapılacaktır. Üzerine tozumayı önlemek için bir kat primer uygulanacaktır. (Sado Binder veya sulandırılmış Beyaz Tutkal). Duvar köşe birleşimleri, şakulinde, duvar tavan birleşimleri terazisinde ve düzgün olmalıdır.

Çimento ve Alçı Sıva yapılmış yüzeyler için uygulama öncesi zemin hazırlığı

Bu yüzeylere alttaki mevcut sıvanın pürüzlerini kapatacak şekilde Saten Alçı macun uygulanacak. Kuruduktan sonra düzgün bir satıh elde edilene kadar zımpara yapılacaktır. Üzerine tozumayı önlemek için bir kat primer uygulanacaktır. (Sado Binder veya sulandırılmış Beyaz Tutkal). Duvar köşe birleşimleri, şakulinde duvar tavan birleşimleri terazisinde ve düzgün olmalıdır.

Duvar kâğıdı kesimi

Duvar kâğıdını keserken yukarıda altı, altta dört santimetre fazlalık bırakmanız önemlidir. Ayırma çizgisinden bir duvar kâğıdı bıçağıyla ya da makasıyla kesin. İlk kâğıt şeridini diğerleri için şablon olarak kullanarak her defasında yeniden ölçüm yapmak zorunda kalmazsınız. Bu şekilde daha sonra fazlalıkları kesebilir ve doğru istenilen ölçüde kâğıda sahip olursunuz. Burada kesme işlemi sırasında desenlerin denk gelmesine dikkat edilmelidir.

Yapıştırıcı uygulaması

Kesilen şeritleri arka yüzleri yukarıya bakacak şekilde yere veya masaya serin. Bu sırada üst kenarlar solda bulunmalı ve şeritler masada ise masanın arka kenarıyla bitmelidir. Sonra en üstteki şeridi ön kenara kadar çekin. Ardından kesim yerine bir fırçayla soldan sağa ve ortadan kenarlara doğru homojen şekilde yapıştırıcıyı yedirin. Çok ince sürmek yerine çok kalın sürün. Gerekirse yapıştırıcıyı her zaman suyla inceltebilirsiniz. Yapıştırıcıyı, kâğıdın her tarafına uyguladığınızdan emin olun.

Kâğıdınızı yapıştırmak için hangi yapıştırıcıya ihtiyacınızın olduğunu seçeceğiniz yeni duvar kaplamanız belirler.

Katlama

Duvar kâğıdınızı, yapıştırıcı sürdükten sonra alt kenardan iki üç santimetre kadar geriye kıvırın. Sonra şeridi kat kat katlayın. Üstte de iki üç santimetre kadar kıvırın ve ince kenarın yapıştırıcıyla temas etmemesine dikkat edin. Böylece tatsız yapıştırıcı lekelerinin oluşması önlenir. Kâğıdı çevirirken uzun kenarların tam olarak üst üste gelmesine dikkat edin. Bu şekilde, duvara yapıştırana kadar bir süre bekletin. 1 duvara yetecek kadar kâğıdı bu şekilde hazırlayın.

Duvara yapıştırma

Duvar kâğıdı, genellikle aydınlık kısımdan karanlık kısımlara doğru yapıştırılır. Yani uygulamayı, önce pencereli duvarlardan başlayarak iç duvarlara doğru yapın. İlk yapıştırılacak kâğıdın duvara tamamen dik doğrultuda uygulanması çok önemli. Bu açıyı tam olarak yakalamak için bir duvar terazisinden faydalanabilirsiniz. Diğer duvar kâğıtları bunu takip edeceğinden ilk duvar kâğıdının yapıştırma uygulaması çok önemlidir.

Bir çekül yardımıyla duvarda düz bir çizgi çizin. Bu ilk şeridiniz için işaret çizgisidir. Yapışkanlı şeridi her iki taraftan sağlam şekilde yukarıdan tutun ve işaret çizgisinin üzerine yerleştirin. Üstte kıvrılmış olan kısmın kıvrık kalmasına dikkat edin. Şimdi şeridi dikkatle aşağıya doğru açın. Bu sırada kenarın işaret çizgisiyle çakışmasına dikkat edin. Sonra şeridi ortadan, yukarıdan aşağıya ve sonra da kenarlardan yanlara doğru bir duvar kâğıdı fırçası yardımıyla dikkatle bastırın. İlk şerit yapıştıktan sonra alt kenardaki fazlalığı kesip alın. Diğer şeritleri yapıştırırken ilk şeride göre hizalayın. Ara sıra, şeritlerinizin tam düşey hizada yapışmadığını kontrol edin.

Her şeridi yapıştırırken, kenarlarda desenlerin birbirine uymasına dikkat edin.

Uygulama

Yere 90 derece tamamen dik bir açıdan yerleştirdiğiniz duvar kâğıdının, duvara iyice yapışmasını sağlayın. Bunu; duvar kâğıdı spatulası veya duvar kâğıdı fırçası ile kâğıda bastırarak yapın.

Duvar kâğıdının kuruması

Duvar kâğıdı uygulamasında ani kurumalara engel olmak için ortamdaki pencere ve kapıların kapalı olması gerekir. Diğer bir deyişle, duvar kâğıdının ani kurumasına engel olunmalıdır. Aksi halde duvar kâğıdının ek yerlerinde çekmelerden dolayı (ani kuruma sebebiyle) açılmalar olabilir.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: