2 Nisan 2020 Perşembe

Duvarlarınız sizi anlatıyor

Duvarlarınız sizi anlatıyor

Koltuk takımı, televizyon ünitesi, hatta halı… Seri üretim olan bu eşyalar evlerimizi birbirine benzetiyor. Evimizi “kişileştirmenin” en pratik yolu duvar kullanımı. Yağlıboya veya kanvas tablolar, çeşitli objeler, aile fotoğrafları ve aynalarla harikalar yaratabiliriz. Tabii bu işin de kendine göre kuralları var

Yükseklik

Duvar süslemelerini fazla yükseğe asmak ya da büyük bir duvar için küçük salıyabilecek çerçeve veya objeler kullanmak, yaygın hatalardan biri. Çerçeve, ayna veya objelerin göz hizasına asılması da çok önemli. Göz hizası denildiğinde, oturur vaziyette ya da ayaktaki göz hizasından hangisini dikkate alacağınız ise size kalmış.

Orantı

Objeler, asıldıkları yerle de orantılı olmalı. Büyük bir masa veya kanepenin arkasına tek başına asılan küçük bir obje iyi görünmeyecektir. Birden fazla obje kullanacaksanız, bunların birbirlerine uzaklıkları ve boyutları da belli bir orantıda olmalıdır.

Ölçü

Kanepe üzerine bir tablo ya da obje asılırken kanepe ve obje arasında ortalama 20 cm mesafe bırakmanız iyi olacaktır. Masanın arkasındaki duvar için bir tablo veya süs kullanacaksanız, masa yüksekliği ile bunlar arasında ortalama 25 santim boşluk bırakmalısınız. Peki yemek masası veya kanepenin arkasındaki duvar için bir tablo alacaksanız, ölçüsü ne olmalı? İdeali, eşyanın arkasındaki boşluğun 2/3’ünü dolduracak bir ölçü seçmektir. Örneğin 3 metrelik bir kanepe için 2 metre genişliğinde bir çerçeve seçip, ortalayarak asmanız uygun olacaktır.

Çoklu kullanım

Birden çok çerçeve veya obje kullanımı da duvarları süslemenin bir başka yolu. Ama riskleri de var. Ölçüyü kaçırırsanız, sonuç sizi mutlu etmeyecektir. Düzenli bir görünüm yaratmak için tabloları simetrik bir şekilde, aynı hizada ve eşit uzaklıkta asabilirsiniz. Asimetrik düzenlemelerin de kendi içinde bir dengesi vardır. Burada objelerin dizilimi gözü rahatsız etmemelidir. Duvarı bozmadan en doğru düzenlemeyi bulmak için ilk önce yerde ya da kağıt üzerinde bir planlama yapabilirsiniz. Birbirinden farklı büyüklükteki parçalarla çalışırken, en büyük parçanın en alçakta olması daha iyidir. Bu büyük parçaya göre diğerlerini, gözünüze en hoş gelen düzenlemeyi bulana kadar deneyebilirsiniz. Büyük parçayı ortaya alarak etrafını küçük parçalarla çevrelemek de bir seçenektir.

Yeni Asır

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: