18 Şubat 2020 Salı

Giysi odası

Giysi odası

Kıyafetlerinin karşısına bir orkestra şefi edasıyla geçip rahat rahat seçim yapmayı kim istemez ki? Evinizde giysi odası düzenleyebilme şansınız varsa, bunu en doğru şekilde yapabilmek için de uymanız gereken kurallar var… İdeal giysi odası için dikkat edilmesi gerekenler şöyle:

■ Giysi odanız, zevkinizin yansımasıdır. İdeal ‘kişisel butik’ tasarımı ise hem görsel olarak çekici, hem de işlevsel olmalıdır.

■ Öncelikle, şu soruları dikkatlice cevaplayın: Hangi türde giysileriniz çoğunlukta? Depolama ihtiyaçlarınız ne yönde?

■ Odanızı planlarken boyutlarına dikkat edin. Giysi odasında, en az bir kişi, sıkışıklık duygusuna kapılmadan rahatlıkla yürüyebilmeli ve hareket edebilmelidir.

■ Giysi odasının yüksekliği, yatak odasının veya bağlandığı mekanın tavan yüksekliği ile eşdeğer olmalıdır.

■ Odanızın penceresi olmalı. Bu bir tavan penceresi de olabilir. Doğal ışığı içeriye davet ederken, elbise ve aksesuvarlarınızı daha rahat görebilir, giysilerinizin havalandırılmasını da sağlamış olursunuz.

■ Mekanı, kadın ve erkek bölümleri olarak ayırın. Her bölümü kullanıcısına göre düzenleyin.

■ Giysi odanızda yeterli doğal aydınlatma yoksa, eşyalarınızın rengini gerçeğe en yakın verecek şekilde ışık yansıtan bir aydınlatma sistemi kurun. Bu tarz sistemler, dolap kapakları açılınca devreye girecek şekilde de tasarlanıyor.

■ Geniş bir giysi odasında, aynalı bir tuvalet masasına yer verin. Cumba veya derin nişli bir pencereniz varsa, bu bölümde keyifli bir oturma bölümü yaratın. Renkli ve beyazları ayrı gruplayacağınız kirli sepetleri kullanın.

■ Giysi odanızı, detaylarla zenginleştirin. Böylelikle hem daha şık hem de daha kullanışlı bir düzenlemeniz olur. İhtiyaç duyduğunuz alana uyabilen raf sistemleri kullanın. Şapka, çanta, ayakkabı ve saklama kutularınızı bu raflarda, görebileceğiniz şekilde sıralayın.

■ Büyük odaların merkezine, gösterişli bir tavan aydınlatması asarak mekanı sıra dışı bir şıklığa ulaştırabilirsiniz.

■ Aksesuvar bölmeleri; mücevher, kemer, toka gibi eşyalarınızı gruplayarak düzenli bir biçimde sergilemenizi sağlar. Bu bölmeler için çekmecelerin içlerine de yerleştirilebilen modüller veya çekmece şeklinde tasarlanmış üniteler kullanabilirsiniz.

■ Çekmeceler, giysi odanızı her daim organize eder ve kalıcı bir düzen kurmanızı sağlar.

■ Standart giysi odaları, genişçe bir dikdörtgen veya kare formundadır. İçindeyken rahatça ayakta durabilmek ve kapıyı açıp kapatabilmek, önemli bir tasarım kriteridir. Rahatça giysi asabilmek için dolap derinlikleri en az 60 santim civarında olmalıdır.

■ Küçük ölçekli odalar için en verimli kullanma biçimlerinden biri; iki sıra askı sistemini üst üste konumlandırmaktır. Böyle mekanlarda, düşey depolama sistemlerine ağırlık verilir.

■ Raf ve dolapları tavana kadar devam ettirin. Duvarın rafsız bir bölümüne kemer, fular gibi aksesuvarlarınızı asmak için kancalar monte edin.

■ Kızaklı sistemleri sayesinde kolaylıkla dışarı doğru çekilebilen çubuklu askılara pantolonlarınızı sıralayabilirsiniz.

■ Kendinize doğru çekebileceğiniz kayar bir askıya sık giydiğiniz günlük gömlek ve ceketlerinizi asın.

■ Sık sık kullanacağınız giysileri yerleştirmek içinde bir dilsiz uşak edinin.

Günaydın

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: