2 Nisan 2020 Perşembe

Her balkon, bir çiçek bahçesi olabilir

Her balkon, bir çiçek bahçesi olabilir

Rengarenk çiçeklerde süslü bir balkon ve hoş kokular eşliğinde içilen bir fincan çay, günün tüm yorgunluğunu üzerinizden alacaktır

Büyükşehirlerde, apartman dairelerinde yaşayanlar için çiçek kokuları arasında keyif yapmak bir hayal. Ancak gerçek bitkiseverler, bu tür bir hayat tarzının içinde bile doğadan mahrum kalmıyor. Birer çiçek bahçesine dönüştürdükleri balkonlarında, bahçe özlemlerini dindirebiliyorlar. Balkonunda bir çiçek bahçesi yaratmak isteyenler için bir rehber hazırladık.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; yükseklik, rüzgar, bakı ve gölge şartları oluşmadığı için bahçedeki fiziki ortam balkonda oluşmaz. Bu yüzden balkona dikilen bitkiler bahçeye göre daha kısa ömürlü olur. Bu yüzden çalı türünde güzel kokulu çiçekleri tercih edebiliriniz. Balkonda çiçek yetiştiriken dikkat edilecek diğer nokta da saksılar… Balkonda plastik saksı yerine betonarme veya toprak saksılar tercih edilmeli. Çünkü plastik saksı, sıcak havada bitki kökünü kurutabilir ve bitkiyi kökünden öldürür. Toprak saksıda ise bitki kökü hava alır.

Balkonda yetiştirilebilecek ideal bitkilerden bazıları şöyle: Ağaç hatmi, ortanca, açelya, kamelya, lavanta, yasemin, kanarya gülü, ağaç minesi, filbahri, zakkum, leylak, kartopu, morsalkım, yasemin, tatar hanımeli, yediveren gülleri, kazayağı, buzçiçeği, lale, begonya, aslanağzı, Meryemana kandili, gardenya

İç mekandaki bitkileri ısıtıcılardan uzak tutun

Kışın gelmesiyle birlikte bitkilerin sıcaklık kontrolü bir kez daha gözden geçirilmeli. Çünkü ülkemizde iç mekanda yaygın olarak kullandığımız bitkilerin çoğu tropikal yapıda. Bu yüzden 0 derecenin altındaki sıcaklıklar hemen hemen hepsine zarar veriyor. Özellikle kış aylarında bitkilerin pencere veya balkon kapısı kenarlarında bulundurulmamasına özen gösterilmeli. Ancak ev bitkilerinin kışın soba veya kalorifer gibi ısıtıcıların yanında bulundurulmaları da sakıncalı. Çünkü bu, bitkinin kısa sürede kurumasına neden olur.

Isı konusunda bitkinin yaşlı veya genç oluşu da önemli bir kriter. Genç bitkilerin sıcaklık istekleri, yaşlı bitkilere göre daha yüksek. Yaşlı bitkiler ise genç bitkilere göre sıcaklık değişimlerine daha dayanıklı. Ancak genç ya da yaşlı her bitki, ani sıcaklık değişikliklerinden korunmalı.

Orkide rehberi

Orkide, bakımı en zor bitkilerden biri. Bu bitkiyi uzun yaşatmak için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Örneğin; orkide, doğrudan güneş ışığı istemez. Yaz-kış oda sıcaklığında bakılmalı ve hava akımından korunmalıdır. Sararmış veya çürümüş yapraklar makas yardımıyla budanmalı ve bitki, bulunduğu yerde başka cisimlere temasta bulunmamalı. Temas, bitkide lekelenmelere neden olabilir. Yılda en az iki kere vitamin ve mineral desteği sağlayacağınız bu bitkinin saksısını değiştirmek için en uygun ay ise Mayıs.

Nasıl sulanmalı?

Orkideye verilen su oda sıcaklığında olmalı. Kışın az, yazın ise kışa nispeten daha fazla sulanmalı. Su, toprağın her kısmına ulaşmalı ve her defasında aynı miktarda su verilmeli.

Nasıl çoğaltılır?

Orkidenin kökünden çıkarak üst kısımlara uzanan ince kısımlar, bitkiye benzeyen yeni filizler oluşturur. Bu yeni filizleri alıp başka saksılara dikerek yeni orkideler oluşturabilirsiniz.

Çiçekleriniz uzun yaşasın!

Özel günlerde size armağan edilen şık bir çiçek tasarımını, 6 altın kurala dikkat ederek daha uzun yaşatabilirsiniz.
Bunlar:
1- Çiçeklerin yeterli su alabilmesi için vazo ya da çiçek kabının en az dörtte üçü doldurulmalı.
2- Çok sıcak ya da çok soğuk su yerine ılık su kullanılmalı.
3- Çiçek besinleri ve vitaminleri kullanılmalı. Ancak yoksa, bir parça şeker de iş görecektir.
4- Her beş günde bir çiçeklerin suyu değiştirilmeli. Su seviyesi her gün kontrol edilerek yeterli su miktarı sağlanmalı.
5- Çiçek dalları her 3 günde bir kesilmeli.
6- Çiçekler evin bol ışık alan köşelerine yerleştirilmeli ancak direkt güneş ışığına maruz bırakılmamalı.

Yeni Asır

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: