2 Nisan 2020 Perşembe

İdeal yatak omurgayı destekler

İdeal yatak omurgayı destekler

İyi bir güne başlamanın yolu kaliteli uykudan geçer. Omurgamız için ideal yatak, omurgada fizyolojik olarak var olan doğal eğrilikleri koruyan, bu eğriliklerin artma veya azalmasına yol açmayan, vücudu her noktadan destekleyen yataktır. Uygun bir yatak omurganın doğal eğriliklerini koruduğundan omurgayı oluşturan disk, bağ, sinir gibi oluşumların zorlanması en aza iner. Sonuçta bu oluşumlardan kaynaklanan ağrıların ortaya çıkmasını engeller.

Yumuşak yatak adele zayıflatıyor

Yumuşak yataklar, omurgada bulunan doğal eğriliklerin bozulmasına, bel sırt bölgesindeki adalelerin zayıflamasına, uykuda dönme hareketinin zorlaşmasına neden olur. Sert yataklarsa yatağa temas eden ciltte zedelenme ve bel adalesinde sertleşmeye yol açtığı için bel ağrılarında artmaya neden olur. Tüm bu sebeplerden dolayı ne çok yumuşak ne de çok sert yataklar, günlük kullanım için önerilmez.

Hangisi size göre?

Piyasada çok çeşitli yatak sistemleri bulunuyor. “Visco elastic” malzeme içeren yataklar, “akıllı sünger” denilen maddelerden yapılıyor. Beden ağırlığı ve vücut ısısıyla yavaş yavaş inerek vücut kıvrımlarına göre şekil alıyor. Vücut tüm noktalardan desteklendiği için, bel ve sırt ağrısı azalır. Lateks yataklarsa, içerdikleri hava kanalları sayesinde vücudun terleme dengesini düzenlerken omurganın boşluklarını dolduran lateks maddesi omurgaya tam destek sağlayarak, omurganın en düzgün pozisyonda olması İçin destekler.

Yaylı yataklar çift için ideal

Bunların yanı sıra yaysız ve yaylı yataklar da bulunuyor. Yaylı yataklardan paket yay sistemli olanlar yatış pozisyonundaki ağırlık dağılımına göre destek verir ve her yay ayrı torbalar içerisinde bağımsız hareket eder. Bu nedenle çift kişilik yataklarda tercih edilmeli. Tüm bunların yanında antibakteriyel kumaştan üretilmiş, terlemeyi ve üşümeyi engellemek için çeşitli kumaş ve malzemelerin kullanıldığı yataklar da bulunuyor. Özetle, yatakların tüm bu özelliklerine rağmen asıl olan omurga sağlığı için yatağın, omurgadaki doğal eğrilikleri desteklemesi, doğal liflerden üretilmiş olması, yatağın esnememesi ve özelliğini uzun süre koruyabilen orta sertlikte bir yatak olması. Yatağın boyutları da rahat bir uyku açısından önemli. İdeal yatak boyu, yatan kişinin boyundan 20 santimetre fazla, eni ise en az 95 santimetre olmalı.

Çocuklar yetişkin yatağında yatmamalı

Çocuklar için ne çok sert ne de çok yumuşak yatak tercih edilmeli. Çocuklara özel üretilen yataklar alınmalı. Asla yün veya pamuk yatak kullanılmamalı. Yatak kumaşının mikro organizmalara ve ev akarlarına karşı etkili, antibakteriyel özellikli olmasına özen gösterilmeli. Yatak kumaşında lekelenme, yüzeyinde bozukluk, aşınma, yırtılma olması, vücudun sabah uyanıldığında yatağın ortasına doğru meyil alması, sabah yataktan dinlenmeden kalkılması, omurga ağrıları çekilmesi yatağın deforme olduğu ve değiştirilmesinin zamanı geldiğini gösteriyor. Ayrıca unutmayın ki bir yatak ne kadar özellikli olursa olsun ömrü 10 yıldır.

Rahat uyku için pozisyona dikkat

Omurga sağlığı için yatağın özellikleri yanında yatakta yatış şekli de önemli. İdeal yatış şekli, sırtüstü ya da yan yatış. Yan yatarken dizlerin hafif karma doğru çekilmesi ve diz arasına ince bir yastık konulması önerilir. Sırt üstü yatış şeklinde ise bacakların altına ince bir yastık konulması önerilir. Omurga için yatağın iyiliği kadar yastık da önemli. Özellikle yan yatışlarda boyun yana düşmemeli, sırt üstü yatışlarda boyun arkaya sarkmamalı. İdeal olarak yastık boyun orta çukurunu desteklemelidir. Sırtüstü yatan bir kişi ani olarak omurgasını doğrultarak kalkmamalı. Yatakta yatmak kadar yataktan kalkış şeklide önemli. Önce yan dönülmeli sonra bacaklar aşağıya sarkıtılmalı, kol yana uzatılıp yatağa dayanmalı ve yavaşça doğrultulmalı.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: