2 Nisan 2020 Perşembe

Karışıklığın içindeki düzen

Karışıklığın içindeki düzen

Eklektizm ancak doğru oranlar yakalandığında estetik görünen, uygulaması zor bir stil. Ana renkten uzaklaşmadan birbirine yakışan tonlarla bu oran yakalanabilir.

Ev dekorasyonunda eklektik tarz, dönemlerin karışımını kapsıyor ve renk, doku, şekil çeşitliliğini yansıtıyor. Yaratıcılığın ön planda olduğu bu yansıma sonucunda her zaman trend yaratan bir iç mimari tasarım ortaya çıkıyor.

Eklektik bir oda tasarımında ahenk oluşturmak için farklı tarzlarda objeler ortak bir paydada buluşturularak kullanılmalı. Bu, karmakarışık bir salata tadından ziyade bir türlüye benzetilerek yola çıkılması gereken; ilhamları buluşturmaya yönelik bir stil.

En zor dekorasyon

Dekorasyon stillerinin en zorlarından biri eklektik stil. Modern, klasik, country veya avangard stillerden beğendiğiniz parçaları harmanlayıp, renk ve dokuları düşünerek birleştirebilme sanatı. Doğru yapıldığında \’oldukça tarz\’ olmuş diye düşünülür ve dekorasyon dahisi olduğunuz hissini çevrenize verebilirsiniz. Sonuç başarısız olduğunda ise yorucu ve belki de itici bir ortam yaratmış bile olabilirsiniz.

Eklektik tarza ulaşın

Evi eklektik hale getirmek biraz cesaret işi. Farklılıkları bir araya getirip bir bütüne ulaşmak çok da kolay değil…

Renk uyumu

Eklektik bir dekorasyon için birinci adımda renk şemalarından faydalanmak gerekiyor. Burada genel kural olarak nötr renklerden yola çıkarak zemin ve büyük mobilya parçalarındaki renk uyumunu takip edilmeli. Bunun için mükemmel renkler; krem, gri, siyah, kahve tonları, beyaz ve fildişi tonları. İkinci adım ise bu ana renklerle kontrast renkleri buluşturacağınız objeler, aksesuarlar kullanmak.

Evdeki eklektik öğeler

■ Salonunuzda ılıman bir hava için kullanılacak antikalar
■ Koleksiyon ve benzeri aksesuar setleri; çerçeveler, biblolar vs.
■ Kullanacağınız aksesuarlarda da zıtlık
■ Geleneksel ve modern
■ öğeleri bir arada buluşturabilmek
■ Kaba ve ağır kumaşlarla, ipekli kumaşları buluşturmak
■ Mobilyalarda vintage da dediğimiz eskitilmiş, aşınmış görüntüleri yakalamak.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: