18 Şubat 2020 Salı

Koltuk seçmenin püf noktaları

Koltuk seçmenin püf noktaları

Koltuğunuzu nasıl kullanacağınızı mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Televizyon karşısında vakit geçirmek için mi, uzanıp kitap okumak için mi, yoksa önemli misafirlerinizi ağırlamak için mi? Ayaklarınızı uzatıp televizyon izleyecekseniz sert ve formel bir koltuk almanıza gerek olmadığı gibi çok misafiriniz gelecekse içine gömülecekleri koltuklar seçmeniz de uygun olmayacaktır.

Nasıl seçmeli?

Karşılayabileceğiniz en iyi kalitede koltuklar almaya çalışın. Unutmayın, koltuklarınız en az 10 yıl dayanmalıdır. Sadece görüntüsü ile değerlendirerek doğru bir seçim yapamazsınız. Hem model hem de iç yapısının kalitesi ile ortak bir değerlendirme yapın. Koltuğunuzun üzerinde zamanla oluşacak çökmeler, güzelliğinden çok şey götürecektir. Genişlik, derinlik, oturma yüksekliği ve kol yüksekliklerinin ölçülerini not edin. Merdivenlerden çıkabileceğinden, kapılardan geçebileceğinden ve yerleştireceğiniz alanın ölçülerine uygunluğundan emin olun.

Geleceği de düşünün

Koltuklarınızı aldıktan bir süre sonra geleceğe dair planlarınızı devreye sokabilirsiniz. Yeni koltuklarınızı bir süre kullanıp sıkıldıktan sonra kasaları ve iskeletleri sağ-lamsa yüzlerine yeni kumaş kaplatabilirsiniz. Hayvan besliyorsanız ya da yakın zamanda çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız çabuk temizlenebilir, kir saklayabilen ve dayanıklı bir kumaş ile kaplatmayı tercih edebilirsiniz.

Oturma odasına neden L koltuk almalı?

Oturma odalarında L koltuk hem rahat hem şık bir kullanım sağlıyor. L koltuk modelleri rahat ve şıklığın yanı sıra mekanda da yer kazanmanıza yardımcı oluyor. Yatak olarak da kullanılabilen L koltuklar kullanışlılığı ile de oturma odalarında tercih edilen modeller arasında en başta geliyor. Özellikle küçük odalarda daha fazla oturma alanı sağlaması ve aynı zamanda rahat bir oturuma da sahip olması L koltukların tercih edilme sebeplerinden bazıları.

Eviniz küçükse

■ Küçük oturma odalarında kanepenin yanlarına kitaplıklar yerleştirerek hem vitrin hem de kitaplık olarak kullanabilirsiniz. Kitaplığın alt kısmına zigon sehpalarınızı da yerleştirerek mekandan kazanabilirsiniz.

■ Tabureler küçük odalarda kullanabileceğiniz kullanışlı mobilyalardan birisidir. Tabureleri hem oturma amaçlı hem de sehpa amaçlı kullanabilirsiniz.

■ Aynalarda küçük odalara derinlik katan aksesuvarlardan biridir. Işığı yansıtması yönüyle de odaya ayrı bir ışık veren aynaları da dekorasyonunuzda kullanabilirsiniz.

■ Aydınlık zemin ve duvarlar da küçük mekanlarda daha ferah bir hava yakalamanızda size yardımcı olacaktır.

Hürriyet

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: