18 Şubat 2020 Salı

Kombi

Kombi

Kombi cihazlarının avantajları

* Kullanıcılar kullanılan yakıt kadar bedel öder.
* İsteğe bağlı olarak kombi cihazının işletme ve yanma ayarları yapılabilir.
* Kullanılmadığı zaman gereksiz yakıt tüketimi olmaz.
* Hem ısınma, hem de sıcak su temini tek bir cihazla yapılır ve ayrıca su ısıtıcısına gerek yoktur.

Kombi cihazlarının dezavantajları

* Kombi cihazlarının tek tek dairelere sokulması, tehlike ve yangın riskini artırır.

Kombide dikkat edilmesi gereken unsurlar

* Kombinin servis vereceği mekan koşulları, kullanıcı ihtiyaçları net belirlenmeli.
* Kombinin yanma teknolojisi, ısıtma verimi, ısıl kapasitesi, sıcak su performansı, emniyet elemanları, baca sistemi ve otomasyonu hakkında doğru karşılaştırma olmalı.
* Kombi tercihinde ilk maliyet değil, yakıt bedeli ve servis maliyetlerinin de önemli olduğu unutulmamalı.
* Kombinin montajı ve tesisat bağlantıları, imalatçı firmanın talimatlarına, yerel gaz idarelerinin uygulama standartlarına ve yönetmeliklere göre yapılmalı.
* Sistem işletmeye alınırken montaj kontrolü gerçekleştirilmeli. Etkisiz kişilerin cihaza müdahale etmesine ve servis hizmeti vermesine izin verilmemeli.
* Kombinin oda termos gibi otomatik kontrol ünitesi takılmasına önem verilmeli. Böylece evin gereğinden fazla ısınması engellenerek yakıt tasarrufu sağlanmış olur. Ev içi ısı dağılımı dengelenerek daha fazla konfor ve tasarruf elde edilir.
* Kombinin garanti süresi içinde ve garanti süresi dolduktan sonra periyodik olarak kış mevsimi öncesi bakım yaptırılmalı: Periyodik bakım, cihazın güvenli kullanımını, yakıttan tasarrufu ve cihazın ömrünün uzamasını sağlar.

Elektrikle çalışan kombileri satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlar

* Cihazın kullanılacağı konutun özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. ‘Isıtılacak alanın kaç metrekare olduğu’, ‘kombinin su ısıtmasında da kullanılıp kullanılmayacağı’ gibi bilgiler, seçilecek modelin ihtiyaca tam olarak cevap verebilmesi için yardımcı olacaktır.
* Alınacak cihazın ‘kış modu’ ve ‘yaz modu’ olarak iki farklı şekilde programlanabiliyor olmalıdır. ‘Kış modu’nda kombi, hem suyun hem de konutun ısıtılmasını sağlarken, ‘yaz modu’nda sadece suyu ısıtarak en iyi verimin alınmasını imkan tanır.
* Kombi en az 3 farklı gerilim düzeyinde çalışabiliyor olmalıdır. Voltajın düşmesi sonucu ısıtma işleminin tamamen durmaması için cihazın düşük gerilimlerde de görevini yerine getirebilmesi gerekir. Örneğin: 120 metrekarelik bir evde kombi, normal gerilim düzeyinde evin tamamını ısıtabilirken, voltajın düşmesi halinde tamamen durmak yerine, düşük gerilim düzeylerinde çalışabildiği için evin bir kısmını ısıtmaya devam edecektir.
* Kombiyi alacağınız firmanın servis hizmetlerinin yaygınlığı, kullanılan malzemelerin kalitesi ve cihazın aksesuarlarının çeşitliği de tercih esnasında belirleyici olmalı. Herhangi bir arıza durumunda hızlı müdahelede bulunulması ve sorunun erken çözümü sıkıntı yaşanmasını önleyecektir.
* Uygun kombiyi seçtikten sonra kurulum gerçekleşmeden önce konutun tüm elektrik tesisatı uzman bir elektrikçi tarafından gözden geçirilmelidir. Tesisatta tehlike arz edecek bir aksaklık olmaması önemli. Ayrıca elektrik kullanımının daha tutarlı olabilmesi için akıllı sayaç kullanılmasında fayda vardır.

Doğalgazın kullanıldığı kombileri satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlar

* Alacağınız ürün hakkında kapsamlı bir araştırma yapılmalıdır. Cihazın özellikleri, sunacağı faydaları, emniyet ve tasarruf sistemleri analiz edilip, karşılaştırma yapılmalıdır.
* Alevin sönmesi, herhangi bir nedenle gaz kesilmesi, kışın sistem içerisindeki suyun donması ya da kireçlenmesi gibi durumlar karşısında cihazın güvenlik donanımı mutlaka incelenmelidir. Cihazın uzun yıllar problemsiz çalışacak emniyet sistemleriyle donatılmış olmasına dikkat edilmelidir.
* Kombi almadan önce firmaların satış sonrası hizmetleri araştırılmalıdır. Servis memnuniyetini çevredeki tanıdıklara veya kullanıcılara sorarak, tavsiye ve referanslara dikkat edilmeli. Daha önce kurulmuş bir sistemi ve cihazı kullanan tüketici de ziyaret edilebilir.
* Alırken değil kullandıkça ekonomik olacak, yakıtta en cimri ve en tasarruflu cihaz en iyisidir. En kaliteli malzeme kullanılmış ve en uzun ömürlü cihaz tercih edilmelidir. Gerekirse cihazın içerisine bakılmalııdır. Kullanılmış olan parçalar ve ekipmanlar incelenmeli, kombinin en kritik parçaları olan ateşleme kartı, brülör, hidrolik grup, eşanjör, fan ve pompa hakkında satıcıdan bilgi alınmalıdır.
* Alınacak kombinin hermetik (kendinden bacalı) olmasına özen gösterilmelidir. Mevcut baca sistemini kullanan kombiler, ülkemizdeki konutların doğalgaz ile ısınmaya uygun olmayan baca yapılan nedeniyle verimli olmayabilir.
* Kombinin konulacağı yer konusunda seçenekleri değerlendirilmelidir. Kombinin mutfağa kurulması sıcak su kullanımı için fazladan tesisat kurulmasını önleyecektir.

Elektrikli kombilerin avantajları

* Atıksızdır
* Baca gerektirmez
* Kurulumu kolaydır.
* Yeni bir tesisat istemez.
* Evin istenilen bir köşesine kurulabilir.
* Tamirat ve bakımı kolaydır.

Doğalgazlı kombilerin avantajları

* Maliyeti en düşük ısınmayı sağlar.
* En çevreci yakıtı kullanır.
* Her an kullanıma hazırdır.
* Ocak için de yakıt sağlanmış olur.

Yoğuşmalı kombiler

Yoğuşmalı kombiler, baca gazından elde edilen enerjiyi sisteme geri kazandırır ve bu sayede verim yüzde 107 seviyesine çıkar. Bu sistem kullanıcıya yüzde 30 oranında tasarruf sağlar. Ayrıca bu cihazlardaki NOx miktarı normal kombilere göre 1/3 oranında düşmüş, dolayısıyla çevreye duyarlı hale gelmiştir.

Geleneksel tipteki kombiler ile yoğuşmalı tipteki kombiler arasındaki verim oranları çok farklıdır. Geleneksel baca çıkışında 100 C sıcaklık olup atık gaz buhar halindedir ve bunun içindeki enerji (gizli ısı) kullanılamamaktadır.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: