2 Nisan 2020 Perşembe

Panjur

Panjur

Panjurlar aksesuarları, işlevleri ve görselliğe katkılarıyla bir evin havasını tamamen değiştirebilirler. ‘Pencere açık, panjur kapalı’ olunca sıcak yaz gecelerinde serinlemek de kolaylaşıyor.

Panjurların tarihi, pencerelerde cam kullanılmadığı dönemlerde başlıyor. Kışın yağmurdan ve soğuktan, yazın güneşten ve çoğu zaman da sesten ve hırsızlıktan koruma amacıyla doğmuş.Pekçok kaynağa göre, bir çok dekoratif mimari unsurda olduğu gibi, panjurlar ilk olarak eski Yunan evlerinde kullanılmış. Bol güneşli Akdeniz ve Ege ikliminde, evlerde hava dolaşımını, korunmayı ve ışık girişini sağlamak amacıyla tasarlanmış.

İlk panjurlar mermer panellerden yapılmış. Daha sonra, daha kolay üretilebilir olması dolasıyısıyla ahşap kullanımı artmış. Ahşap kullanımıyla birlikte panelleri hareket ettirilebilir panjur üretilmiş, böylece hava ve ışık girişinin de kontrolü sağlanmaya başlanmış. İç panjurların yaygınlaşması da, ev dekorasyonuna çok önem verilen 18. yüzyıl başlarına denk geliyormuş ki, kimilerine göre perde kumaşları çok pahalı olduğundan panjurlar daha popülermiş. Son dönemlerde sadece dekoratif amaçla kullanılıyor gibi gözükseler de, camdan daha dayanıklı olduklarından, özellikle rüzgarlı ve fırtınalı yerlerde, panjurlar hala ilk işlevlerini görüyorlar.

Panjurların ilginç efsaneleri de var. 17. yüzyılda Fransız Kralı Louis XIV’nin sarayına bahçesindeki havuzlarda yüzen kadınları gizli gözlemek amacıyla panjurlar yaptırdığı söylenirmiş. Harem dairelerine bakan kafesler gibi, ‘gözetleyenin’ görülmediği panjurlar, daha pekçok ‘gözetleme’ hikayesine de konu olmuş.

Geleneksel Türk evlerinde de panjurların yeri çok önemli. Evlerde esas yaşama alanı en üst kat olduğundan, mimari dekorasyonlar da en çok bu katta yapılır. Zemin kat genellikle daha kapalı ve küçük pencereli, üst katlar ise geniş ve dekoratif pencereli olur. Alt kat pencereleri demir korkuluklarla kapatılırken, üst kat pencereleri ahşap panjurlarla süslenir. Günümüzün yeni yapılarında çok yaygın olmasa da, panjurlar bir evin dış cephesinin en dekoratif unsuru.

Alüminyum ithal izolasyonlu panjur profillerinde piyasada kullanılan ve tanınan iki model vardır. Birincisi 55’lik diğeri 39’luktur. 55’likpanjur profili genellikle daha mukavim olduğu için villalarda tercih edilir. Çünkü villalarda genellikle doğramalarda geniş ölçülere sıkça rastlanır. Villalarda ön planda olan mukavemettir. Çoğunlukla otomatik motorlu panjur tercih edilir. İstenirse ipli (manuel) veya redüktörlü de yapılabilir.

Dairelerde ise önemli olan en küçük kutu ile sorunu çözmektir. Bu yüzden 55’lik panjura göre daha zayıf olan ama daha az yer kaplayan dolayısı ile binanın dış görüntüsünü fazla bozmayan 39’luk panjur tercih edilir. (Bazı firmalar bu ürünü 40’lık olarak adlandırır ama aslında aynıdır. Arada sadece 1mm gibi önemsiz bir fark vardır.

Kutu çözümlerinde ençok karşılaşacağınız üç tiptir: MDF, monoblok ve alüminyum ithal kutu. Villalarda, yükseklikleri müsait olduğu için MDF, dairelerde ise alüminyum tavsiye edilir. Dolayısı ile yükseklik kaybı daha az olur.

Motorlu Panjur Sistemleri

Panjur profilleri: Dış yüzeyi alüminyum kaplı içi poliüretan dolguludur. 39 mm, 41 mm, 55 mm çeşitli ebatlardadır. Dış yüzeyleri üç kat özel boyayla kaplı korozyona karşı dirençlidir.

Motorlar : 5 kg dan 600 kg’ a kadar muhtelif güçte motorlar kullanılmaktadır.

Plastik Pencere Sistemleri

PVC genellikle tuzdan üretilmektedir. Bu yapı malzemesinin ve pencerelerin üretiminde az miktarda enerji sarfiyatı vardır.

Alüminyum Pencere Sistemleri

Alüminyum sektörü ülkemizde hak ettiği noktada değil ama ciddi bir istihdam sağladığı da gerçek.

Ahşap Pencere Sistemleri

PVC kullanımın yaygınlaşmasıyla kullanım oranı giderek azalan ahşap, pencerelerdeki yerine dönmeye hazırlanıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: