3 Nisan 2020 Cuma

Sağlıklı boyalar hangileridir?

Sağlıklı boyalar hangileridir?

Kireç asırlardır ve halen kireç badana olarak kullanılan bir duvar boyasıdır. Sağlığa zararı yoktur. Doğrudan su ile inceltilip kullanılırsa kuruyunca toz hale gelir ve sürtünmeyle çıkar.

Kireç badana içine yapıştırıcı tutkal olarak Kemik Tutkalı veya İsrail Tutkalı diye satılan (PVA) beyaz tutkal karıştınlıp tozlaşması önlenebilir. Uzun ömürlü olmayan köy tipi diyebileceğimiz bir badana şeklidir.Genelde konutlann tavanlarında; kireç badanaya sadece ayçiçeği gibi yağ (1 teneke kireç badanaya 1 çay bardağı katılır) konup kolay sürülmesi sağlanıp kullanılmaktadır. Tavandaki rutubeti ve ısıyı emdiği için ekonomik bir uygulamadır.Ancak her yıl yapılan yeniden boyama sonucu kat kalınlığı artarak yüzeyden tabaka halinde kopmalar yaşanır.Günümüzde kireç gibi aktif olarak rutubeti ve ısıyı emen, ayrıca kabarmayan Tavan Boyaları üretilmektedir.Bu amaçla Dyo Tavan Plastik Boyaları kullanılabilir.

En sağlıklı boyalar su ile incelen boyalardır. Daha önce açıkladığımız gibi, sentetik yağlı boyalar kuruduktan sonra insan sağlığına zarar vermez.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: