18 Şubat 2020 Salı

Shingle uygulama

Shingle uygulama

Shingle’lar çatı kaplama malzemeleri arasında en kolay uygulanan ürünlerden biridir. Fakat Shingle’larda da, diğer tüm yapı elemanlarında olduğu gibi doğru uygulama en verimli ve kesin sonucu alabilmek için vazgeçilmez bir koşuldur. Bunun için de altyapının eksiksiz ve iyi bir şekilde hazırlanması gereklidir.

Shingle levhalarının altında, yüzeyde sürekli düzgünlüğü sağlayan OSB levha (sıkıştırılmış ağaç yongası) veya kontrplak levhalar kullanılmalıdır. Bu levhaların su ve nemden etkilenmiyor olmasına özellikle dikkat edilmelidir. Bu aşamada önemli olan nokta, çatı iskeletini oluşturan ahşap merteklerin arasındaki mesafenin, üzerine döşenecek ahşap levhaların ebatları dikkate alınarak ayarlanmasıdır. Altyapı malzemesi dikkatlice kontrol edilmeli, uygulama bitinceye kadar yağmur ve nemden korunmalıdır.

Ahşap levhaların döşenmesinden sonra, çatının eğimine ve saçak mahya mesafesine bağlı olarak seçilecek shingle altı örtüsü kullanılır. Çatı eğimi bazen açı, bazen de derece ile ifade edilir.

Shingle, geniş başlı, galvanizli paslanmaz özel çivilerle çakılarak uygulanır. Çiviler her plakaya, tüm yarıkların 2,5 cm üzerine ve her iki kenardan 2,5 cm içeri birer tane denk gelecek şekilde çakılır.

Eğimin \’nin altında olduğu ve/veya rüzgarlı bölgelerde, elmas shingle dışındaki tiplerde yaprak altlarına bu işler için üretilmiş özel yapıştırıcılardan kullanılması önemle tavsiye edilir.

Shingle çatı kaplama örtülerinin su yalıtım özelliği olması nedeni ile yüksek eğimlerde ayrıca su yalıtım membranı uygulamasına gerek görülmez. Kesişen yüzeylerden kastedilen dere, baca kenarı, duvar dibi ve kenarı vb. bölgelerdir.

Shingle ile ilgili pratik hesaplamalar

Shingle Hesabı

Çatı düz alanı x Eğim Katsayısı x 1,03 (%3 fire) = Alan

Mahya Hesabı

Mahya Uzunluğu x 0,30 x 1,2 ( fire) = Mahya Alanı

Dere Hesabı

Dere Uzunluğu x 0,40 x 1,25 (% fire) = Dere Alanı

Çivi Hesabı

Toplam shingle metrekaresi x 100 gr/m²

Mastik Hesabı

Mastik çekilecek toplam çevre x (50 gr. / 300 gr.) = Kartuş adedi

Havalandırma Bacası Hesabı

100 metrekarede 4 adet kullanıldığı varsayılarak hesaplanır.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: