18 Şubat 2020 Salı

Tabloların çarpıcı etkisi

Tabloların çarpıcı etkisi

Tablolara ışığı en iyi yansıtacak duvar renkleri, açık ve pastel tonlardır. Kontrast yaratmak için açık renkli duvara koyu tonlarda bir resim asılabilir

Ev dekorasyonunda mobilya ve diğer eşyalar seçildikten sonra geriye duvarlarınızı süsleyecek tablolar kalır. Tablo seçimi ve seçtiğiniz tabloların evinizin odalarında ve salonunda, koridorunda nereye ve nasıl asılacağı aslında çok da basit bir iş değildir. Örneğin birden fazla tabloyu yakın yere asacaksak bu tabloların birbirleri ile eşit ebatlarda çerçevelere sahip olması ve benzer temaların bulunması daha hoş ve simetrik olacaktır.

Duvara tablo asarken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri, bu tablolarla nasıl bir etki yaratmak istendiğidir. Örneğin, benzer boyutlu resimlerin simetrik bir şekilde bir arada kullanılması, daha sade ve düzenli bir görünüm oluşturabilir. Düzen ve sadelikten yanaysanız bu tarz bir düzenleme size daha uygun olacaktır. Oysa bu kadar simetrik bir düzenleme, bazıları üzerinde bir hayli monoton, hatta sıkıcı bir etki yaratabilir.

. Aynı ressamın benzer boyutlardaki eserlerini duvara yan yana sıralayın.

. Bunun yanı sıra farklı ressamların aynı renk tonlarını içeren çalışmalarını da, yine ebatlarının da benzer olmasına dikkat ederek bir arada sergileyebilirsiniz.

. Karışık düzenleme yapıp simetrik görüntü elde edin.

Büyük ebatlı bir tabloyu duvara asın. Ardından bu tabloyla aynı ölçüdeki alanı kaplayacak olan, eşit ölçüdeki birkaç küçük tablo seçip bunları da büyük tabloyla üst üste ya da yan yana simetrik bir görünüm elde edecek şekilde asın. Bu şekilde düzenli ama monotonluktan kurtulmuş bir düzenleme yapmış olacaksınız.

Duvar rengi ve ışık

. En sevdiğiniz eserleri duvarınıza asmak, onları konuklarınızın da beğenisine sunmak istiyorsunuz. Ancak duvar rengine ve duvarın ne kadar ışık aldığına hiç dikkat etmiyorsanız, konuklarınız üzerinde sandığınız gibi çarpıcı bir etki yaratamayabilirsiniz.

. Tablolara ışığı en iyi yansıtacak duvar renklerinin, açık ve pastel tonlar olduğunu unutmayın. Kontrast yaratmak için açık renkli duvara koyu tonlarda bir resim asmaktan da çekinmeyin.

. Benzer tabloları farklılaştırmanın en kolay yolu, onları kalınlıkları, renkleri ve malzemeleri birbirine benzemeyen çerçevelerle asmaktır.

. Böylece aynı boyuttaki çerçeveleri birlikte kullanırken dikkat etmeniz gereken mesafe ayarından kurtulup duvara hareket kazandıracaksınız.

. İrili ufaklı birçok tabloyu bir arada kullanmak yerine, duvara büyük ebatlı tek bir tablo asarak bir köşeyi odak noktası haline getirin.

. Tablonun duvarla aynı boyutta olmamasına, asıldıktan sonra dört bir tarafında duvar boşlukları kalmasına dikkat edin. Böylece tablonuz duvarda kaybolmaz, tam tersine daha da ön plana çıkar.

. Mekanla bütünlük sağlamasını isterseniz tablonuzdaki renklerin mekandaki renklerden birkaç ton açık ya da koyu tonlarda olmasına özen gösterin.

. Havlularınız, kabanlarınız ya da tavalarınız için kullandığınız bir askıyı tablo askısına dönüştürmeye ne dersinizş Farklı boyut ve renklerdeki tablo ve fotoğraflara ip, zincir ya da sicim geçirerek asın.

. Kurdele, kalın ip, sicim gibi malzemeler mekana ayrı bir şıklık ve hava katacaktır. Zincire astığınız tabloları kurdele ve renkli ip gibi dekoratif malzemelerle süsleyebilirsiniz.

Püf noktaları

Duvarınız yeterince geniş değilse asacağınız tabloların sayısının altı ya da sekizi geçmemesine dikkat edin.

Tablolara eşit miktarda ışık verebilmek için spot ya da tavandan aydınlatma kullanın. Özel günlerde kullanmak üzere abajur ya da masa lambalarını yakınınızda bulundurabilirsiniz.

Tablolarınızı simetrik uyguladığınızda mobilya ve aksesuarlarınızı da benzer bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

Yeni Asır

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: