3 Nisan 2020 Cuma

Televizyon koltuğu alırken

Televizyon koltuğu alırken

Televizyon izleme oranının yüzde 90’ları bulduğu Türkiye’de, evde herkesin favori yeri televizyon karşısındaki koltuğu. Ancak yorucu bir günün ardından bu zevki doya doya yaşayabilmek için doğru yerde, doğru şekilde oturmalısınız. Koltuğunuz hem rahat, hem sağlıklı, hem evin dekorasyonuyla uyumlu, hem de hesaplı olmalı. Bu özelliklerin hepsini bir arada bulunduran bir koltuğu bulmaksa hiç kolay değil. İşte baba koltuğu olarak da bilinen televizyon koltukları…

Televizyon koltuğu seçimi basit gibi görünse de aslında dikkat edilmesi gereken çok sayıda unsur var. Rahat görünen bir koltuk belinizi ağrıtabilir, ergonomik koltuk odanızın tüm dekorasyonunu bozabilir, son tasarım ürünü koltuğunuz havalı görünüyordur ama hiç rahat değildir… Dolayısıyla adım adım sizin için hangi özelliğinin önemli olduğuna karar verip, ona göre alışverişe çıkmalısınız.

Koltuk her şeyi sizin için yapmalı

Bitmek bilmeyen dizi maratonları sizin için günün en güzel etkinliğiyse, o zaman estetiği biraz ikinci plana atmak gerekiyor. Bakınca bile rahatlama hissi veren koltuklar yumuşak malzemeleriyle size sarılıyor gibi hissediyorsunuz. Rahat koltukları, diğerlerinden ayıran en önemli nokta, mekanizmaları. İyi bir koltuk, siz ayağa kalkmadan, tek bir hareketle sizi istediğiniz pozisyona getirmeli. İsteğinize uygun şekil ve derecede sırtı yatmalı, ayaklığı kalkmalı ya da ikisini aynı anda yapabilmeli. Uzun süre yerinizden kalkmayacaksanız, sağlık sorunu yaşamamak için koltuk boynunuzu ve sırtınızı iyi desteklemeli. Yataylık dereceleri de televizyonseverler için önemli bir nokta. Ne kadar farklı eğim varsa, koltuğu kendinize o kadar uydurabilirsiniz. “En güzel uyku televizyon karşısındakidir” diyenler için 180 derece yatar pozisyona geçme özelliği mutlaka olmalı. Pozisyon değiştirirken de siz en az eforu harcamalısınız. Eğer ayarları yapacağınız sistem manuelse, kullanımı rahat olmalı. Kendinizi vücut çalışır gibi hissetmemelisiniz. Otomatikse, kullanımı kolay olmalı, uzay üssünde etkisi yapmamalı. Koltuğunuz, sizin için her şeyi düşünmeli, televizyonu seyrederken en az rahatsızlığı verecek şekilde yapılmış olmalı.

Rahatlık veya estetik

Bu rahat koltuklar, televizyon seyretmek için ideal. Ancak en konforlu koltukların, estetik olarak da iddialı olduklarını söyleyemiyoruz. Rahatlık adına kimi zaman çok hantal görünüşlü olabiliyorlar. Salonunuzun dekorasyonundan fazlasıyla bağımsız olmaması için artık çok sayıda renk seçeneği var. Bir diğer seçenek de “tasarım ürünü” modelleri seçmek. Ancak o zaman rahatlıktan ödün vermeniz gerekiyor. Şık görünümlü, tasarım koltuklarda sizi yatar pozisyona geçirecek mekanizma genelde yok. Ayaklık olarak ekstra aksesuarları var. Ancak yüksekliğini ayarlayamıyorsunuz. Görüntüsüyle yetinmeniz gerekiyor.

Tüm yaşama alanınızı bir koltuğa sığdırabilirsiniz

Televizyon koltuklarının bir adı da “baba koltuğu”. Eskiden sadece işten gelen babaların oturup, dinlendiği koltuk olarak gözümüzde canlanırdı. Televizyon kumandasıyla birlikte tek hâkimi babalardı. La-Z-Boy markası, bu anlaşmazlığı sona erdirebilecek harika bir ürün çıkarttı: İkili televizyon koltuğu. Bu modelle rahat koltuğun bir değil iki sahibi oluyor. Üstelik koltuğu paylaşmanın ötesinde bütün yaşama alanınızı buraya taşıyabiliyorsunuz. “Dinlenme üssü”nde yiyecek ve içeceklerinizi koyabileceğiniz bir orta sehpa, rahatlıkla dönebilen, kucağınıza kadar çevrilen dizüstü bilgisayar tablası ve kumada, dergi ve kitaplarınızı koyabileceğiniz kapaklı bir saklama haznesi bulunuyor. Tuvalet ihtiyacı dışında, gerekli erzakları biriktirdikten sonra hiç kalkmadan saatlerce bu koltukta yaşayabilirsiniz.

Koltuk mesafesi ekran büyüklüğüyle orantılı

Nihayet aradığınız koltuğu buldunuz! Bir sonraki adım, onu en uygun yere yerleştirmek. Televizyonunuzun ekran boyuna göre koltuğunuzu belli bir mesafe uzaklığa yerleştirmelisiniz. Örneğin 55 santim boyundaki bir ekran için koltuğunuzu 100 santim geriye koyabilirsiniz. Eğer ekran boyu daha büyükse, koltuk daha uzakta olmalı; 130 santimlik ekrandan tam keyif almak için koltuk 290 santim geride durmalı. İzleme açınız da önemli. Televizyonun modellerine göre değişmekle birlikte ekrana en fazla 30 derece açıyla bakmalısınız. Bu durumda imkân varsa tek kişilik koltuğunuzu televizyonun tam karşısına yerleştirin. Eğer ki televizyonunuzu geniş bir koltuk takımıyla paylaşmanız gerekiyorsa, 30 dereceden daha fazla açı olmamasına dikkat edin.

Zeynep Bilgehan

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: