2 Nisan 2020 Perşembe

Temiz su tesisatında kullanılan gereçler

Temiz su tesisatında kullanılan gereçler

Galvanizli Çelik Borular

Bina temiz su tesisatından en çok kullanılan boru türüdür. 6 – 150 mm. çaplarında ve 6 metre .boyunda imal edilirler. Boruların eklenmesinde dökme çelikten vidalı dirsek T.Manşon, Redüksiyon, Rekor, Nipel, Tapa gibi boru ekleme parçaları kullanılır. Boruların eklenmesi,galvenizliği bozmamak için soğuk olarak yapılır. Paftalarla diş açılır ve kendir (keten elyafı), teflon bantlar gibi yardımcı ara malzeme ile su sızmayacak şekilde montaj yapılır.

Plastik Borular

Son yıllarda termoplastikten yapılmış kimyasal etkilere ve sıcaklığa karşı direnci fazla olan polietilen (PE) borular çok kullanılmaktadır. Bu borular 275 – 315 santrigrad sıcaklıkta birbirine kaynak edilerek eklenir.

Vana

Oturmalı vana olarak da anılan bu tür akışkan kesicilerde akışkan, vana içinde s şeklinde yön değiştirerek geçer. Bu nedenle de daha sıkı bir kapama sağlarlar ve az arıza gösteririler.

Tersimez Vana (Çek Valf)

Ters yönlü ve otomatik vanadır. İçinden geçen akışkanın ters yönde geçişini engeller.

Diskli,bilyeli gibi tipleri vardır.

Bas

Tuvaletlerin yıkanmasında kullanılan vanadır. Kolu aşağı bastırılınca geçiş yolu açılır ve su, yıkama borusundan tuvalet taşına akar. Kol serbest bırakılınca kendiliğinden kapanır.

Musluk

Bakır-çinko alaşımından yapılıp dışı ham ,parlatılmış ya da krom kaplanmış olan musluklar tesisatın uç noktalarına konulurlar ve tesisattan su almaya yararlar. Lavoba, evye gibi gibi yerlede kullanılır. Hortum takılabilmesi için rakorlu olanları da vardır.

Batarya

Duş, banyo, evye, lavabo vb. sıcak su akıtma yerlerinde hem sıcak su,hem de soğuk su ayrı ayrı alınabilen veya iki su karıştırılarak ılık su alınan musluklardır. Bunlar döner çıkış borulu, uzayabilen çıkış borulu ve sabit çıkış borulu olarak üç çeşittir.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: