2 Nisan 2020 Perşembe

Üzerinde 10 dakika yatmadan almayın

Üzerinde 10 dakika yatmadan almayın

Hayatımızın ortalama yüzde 30’u yatakta geçiyor. Pek farkedilmese de, uzmanlara göre yüzde 60’ımız doğru yatakta yatmıyor. Yumuşak veya sert tanımı subjektif olsa da, çok yumuşak yatak sırt kaslarını zayıflatıyor, serti omuriliğe zarar veriyor. Peki sizin için en doğrusuna nasıl karar vereceksiniz?

Yatak alışverişinin altın kuralları arasında ebat seçimi, sertlik derecesi ve teknolojisi gösteriliyor. Ebat seçiminde doğru olan, odanızın müsaade edebildiği en büyük yatağı almak. Küçük ebartlar, uyku kalitesini oldukça düşürüyor. Sık sık yaşanan uyku kesintileri, bu yanlış seçime bağlanıyor. İnsan vücudu için ideal yatak, vücudunun doğal kıvrımlarına uyum sağlamalı ve vücudu desteklemeli. Bu destek de kan dolaşımını olumsuz etkilememeli. Öte yandan ortası çukurlaşmış eski yatağınız, bel ve sırt hastalıklarına açık davet olarak görülüyor.

Ortopedik mi lateks mi?

Şu an piyasada olan yataklar, ortopedik, yarı ortopedik ve lateksli ortopedik diye ayrılıyor. Ortopedik yataklar, vücudun doğal şekline uyum sağlayarak, omurganın düz durmasına imkan veren yataklar. Çeşitli yay sistemleri vücudun deformasyona uğramamasını sağlıyor. Yatağa ortopedik özellikler kazandırılmasında çelik yayların yanı sıra üretimde kullanılan vatka, elyaf, keçe ve takoz süngerlerin kalitesi de oldukça önemli. Yarı ortopedik, bu özellikleri kapsıyor ama sağlığınızı koruyacağı tam ortopedik kadar garanti değil. Lateksliler ise, iskelet ve kas rahatsızlığı olanlarda tedavi edici, rahatsızlığı olmayanlarda bu rahatsızlıkları önleyici etkiye sahip. İnsan vücudundaki nemin dışarı atılması için yatakların hava geçirgen olmasına özen gösterilmeli. Geniş hücreli yataklar nefes alır, küflenme yapmaz ve terletmez. Bu özelliği de latekslilerde görüyoruz.

En fazla 10 yıl dayanıyor

Yatak ne kadar konforlu olursa olsun, ömrü 10 yıl. Ancak bu 10 yılı en sağlıklı şekilde geçirebilmek için, yatağın kirlenmesini ve deforme olmasını önleyebilirsiniz. Bunun için yatak koruyucu şart. Ayrıca yatağı taşırken kesinlikle katlamayın, yayları zarar görür. Belli aralıklarla yatağı ters-yüz etmeye özen gösterin. Yılda bir yatağınızı, üzerinde çarşafı varken ütülemek de uzmanlara göre, oldukça faydalı. Ciddi kirlenmeler için yapılması gerekense, bezi çok ıslatmadan ve deterjan çok kullanmadan temizlemeye çalışmak.

Bunlara dikkat

Yatağınızın konforuna kanmayın. Her yatağın sağlık açısından ömrü 10 yıl.
Gözenekli, sıkı dokunmuş olmasına özen gösterin.
Yatağınızı bazanıza uydurmaya çalışmak yerine bazanızı yatağınıza uyacak şekilde almaya çalışın. Örneğin, sert yataklar için yaylı olmayan bazalar uygun.
Satın almadan önce muhakkak ceketinizi, ayakkabılarınızı ve çoraplarınızı çıkarıp, birkaç farklı yatakta 10’ar dakika yatın.
Omzunuzun ve kalçanızın yatağa tam oturması çok önemli.
Yaylanma ve esneme özelliği ile yatak vücudun kıvrımlarına uyum sağlar ve dolayısıyla omurga zarar görmez.
Kaliteli yataklarda yay konstrüksiyonunun üzerinde, üst dolgu malzemelerinin yaylarla temasını önleyecek koruyucu sert bir malzeme bulunmalıdır. Bu malzemenin üzerinde ise dolgu katmanları olmalı. Bu bölüm size gerçek rahatlığı sağlar.
Evinizin kapı genişlikleri konusunda mağaza yetkilisini uyarın. Katlanmamalı, deforme olmamalı.

Mehmet ÖZDOĞAN

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: