18 Şubat 2020 Salı

Yapısal boyalar

Yapısal boyalar

Mekânınızı değiştirmenin en çarpıcı yolu boya yapmaktan geçer. Boyalarla bir mekânı olduğundan daha büyük ve daha aydınlık gösterebilirsiniz. Ayrıca seçeceğiniz renk de ortamda farklı bir atmosfer yaratmanızda etkili olacaktır.

Renklerin özelliklerinden dolayı farklı etkileri vardır. Örneğin, yeşil dinlendiricidir. Mavi düzenli ve rahatlatıcı, sarı tonları canlılık ve olumlu bir ortam yaratır. Kırmızı ve turuncu tonları ortama enerji ve hareketlilik katar. Beyaz ışığı yansıtır, ortama ferahlık kazandırır. Parlak ve enerji verici de olabilir. Soğuk bir hava yaratabileceği gibi sıcak ortamlar da sağlayabilir. Beyazın tonları ile oynayarak istediğiniz havayı yakalayabilirsiniz. Doğal ışık, seçeceğiniz beyazın tonunu etkiler. Kuzeye bakan bir odada krem tonlu, güneşli bir odada gri tonlu beyaz kullanabilirsiniz.

Sıcak ve soğuk renklerin kullanım alanları farklılık gösterir. Sıcak renkler alanı daraltırken, soğuk renkler genişlik hissi verir. Salonlar sıkça vakit geçirilen alanlar olduğundan, aydınlık, gözü yormayan, dekorasyona uyumlu ve doğal renklerle boyanmalıdır. Yatak odasında genişlik hissi veren ve dinlendirici renkler bir araya getirilmelidir. Bebek odaları genelde pastel tonlarda boyanır. Çocuklar büyümeye başladıkça odalardaki renk miktarı artar. Onların sağlıklı uyumaları için turuncu, yeşil ve mor gibi ara renkleri kullanabilirsiniz. Mutfaklar için açık tonlar, sarı, bej ve turuncu renkler tercih edilmeli. Banyolarda ise genellikle beyaz duvarlar dingin bir ortam yaratır.

Boya firmaları işimizi çok kolaylaştırdı. Trendlere uygun renk kombinasyonları yapıyor, evlere servis veren ekipler kuruyor; boya rengi seçimini ve uygulamasını kolaylaştıran her türlü hizmeti sağlıyorlar.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: