18 Şubat 2020 Salı

Yaşam alanlarında bahar tazeliği

Yaşam alanlarında bahar tazeliği

Bahar temizlikleri başladı… Evlerde yapılacak bazı değişikliklerle doğanın canlılığını evinize taşıyabilirsiniz

Doğanın en güzel haline büründüğü bahar mevsimi geldi. Tazelik hissinin her tarafta olduğu, kalın montların dolapların en tenha köşesine kaldırıldığı bu güzel mevsimin etkilerini, yapacağınız küçük değişikliklerle yaşam alanlarınıza da taşıyabilirsiniz.

Peki yaşam alanlarımızı nasıl canlandıracağız?

Öncelikle işe fazlalıkları eleyerek başlayabilirsiniz. Bunun için duvarlara kitap ve gazeteleri koyacağınız dekoratif raflar asabilir, deponuzdaki kullanmadıklarınızı ihtiyacı olanlara verebilirsiniz. Odada yer alan fazla eşyalar mekanın kişiliğini yok eder ve istenilen etkinin yaratılması güçleşir. İşte maliyeti olmayan bir öneri daha: Eşyaların yerlerini değiştirin. Bazen odadaki eşyaların bir kaç tanesinin bile yerini değiştirmek odanın enerjisini artırır… Kışın ağırlığını eşyaları hafifleterek bir nebze de olsa giderdikten sonra, sıra geldi duvar renklerine karar vermeye.

Beyaza dikkat

Eğer duvarlar temizse ve evin tümünü boyatmak zor veya maliyetli geliyorsa, tek bir duvarı bile çarpıcı bir renge boyayabilirsiniz. Odada bulunan ve dekorasyonun odak noktalarından birini oluşturan bir objenin rengini bir duvarınızda kullanabilirsiniz. Tablolar, küçük aksesuvarlar ve taze çiçeklerle de odayı hareketlendirebilirsiniz.

Son yıllarda ev dekorasyonunda sıklıkla tercih edilen renklerin başında beyaz geliyor. Ev dekorasyonuna yaptığı büyük etki ile bireylerde hayranlık uyandıran ve çok daha yalın yaşam alanlarına sahip olmalarını sağlayan minimal tasarımların vazgeçilmezi olan beyazı evlerimizde kullanırken dikkatli olmalıyız. Beyaz ev dekorasyonu özenle yapılmadığı takdirde hüsranla sonuçlanabilir ve bireylerin göz zevkini yükseltmek yerine onlara kendilerini mutsuz hissettirebilir. Minimalist anlayışın felsefesini incelediğimizde mümkün olan en az malzeme ve renk ile en güzeli yakalamayı amaçladığını görüyoruz. \”Less is more\” sloganı ile akıllarımıza kazınan bu yaklaşımı evlerimizde kullanırken beyaz mobilyalara, halılara ya da duvar boyalarına başvurmamız kaçınılmaz olacaktır.

Beyazın ev dekorasyonundaki uyarıcı özelliğini göz önünde bulundurduğumuzda, beyaz ev dekorasyonu yaparken dengeyi tutturabilmenin ne kadar önemli olduğunu çok daha kolay anlayabiliriz. Aşırıya kaçıldığında bireylerde göz yorgunluğuna neden olacak bu rengi duvar boyalarımızda kullanıyorsak mat boyaları seçmeli ve parlaklıktan uzak olmalarını sağlamalıyız. Damla sakızı duvar boyası ya da inci beyazı duvarlarımız için iyi seçimlerden olabilir.

Küçük detaylar büyük mutluluklar

Evde fazla mobilyadan kaçının. Az eşya evinizi daha ferah gösterecektir. Bir mobilyayı birden çok amaçla kullanabilirsiniz. Örneğin uzun bir pufla yemek odanızdan oturma odanıza bir geçiş yapabilir ve iki tarata da bu pufu kulllanabilirsiniz. Deniz temasının evininizin dekorasyonunda kullanın. Döşemelerinizden olsun, aksesuvarlarınızda olsun denizi hatırlatan öğeleri dekorasyonunuzda kullanın. Havalar ısındığında ağır halılarınızdan kurtulun. Onun yerine kilimler, hasır paspaslardan faydalanın.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: