2 Nisan 2020 Perşembe

Yatak odalarında başucu fikirleri

Yatak odalarında başucu fikirleri

Yatak odanız ışıkla özgürce oynayabileceğiniz ve istediğiniz atmosferi yakalamak için rahatlıkla uç noktalara gidebileceğiniz en özel mekânınız. Pırıltılı zarif ışıklardan en abartılı neonlara kadar tüm aydınlatma alternatifleri yatak odanızın dekorasyon detaylarına uygun şekilde rahatlıkla kullanılabilir. Ebeveyn yatak odalarında geceleri tatlı bir esinti gibi odayı dolduran ve uykuya rahat geçmenizi sağlayacak yumuşak bir ışığa İhtiyaç duyulur. Ama sabahlan giyinmek için de odanızın olabildiğince aydınlık olması gerekir.

Edison’un ampulü icadıyla başlayan aydınlatma yolculuğunda, başlangıçta aydınlatmalar sadece bir ihtiyaçken, her gün yeni bir tasarımın hayatımıza katıldığı bugünlerde dekoratif öğeler kılığında karşımıza çıkıyor. Yatak odanızda gözleri üzerine çekecek başucu aydınlatmaları, yaşam alanlarınızın ışık kaynağı rolündeler. Artık ihtiyacın ötesinde yer alan başucu aydınlatmaları, sağlığımızı ve gün içindeki performansımızı da doğrudan etkiliyor. Aydınlatma koleksiyonlarında kullanılan formların, malzemelerin ve renklerin sınırı yok.

Aydınlatmanın püf noktaları

• Başucu aydınlatmalarında kullanacağınız ampuller, gözünüzü zorlamamalı, ancak okumanızı kolaylaştıracak güçte olmalı.
• Uyurken veya kitap okurken ihtiyacınız olan aydınlatma seviyesi farklıdır. Bu yüzden ışık seviyesi ayarlanabilir aydınlatmaları tercih edebilirsiniz.
• Aydınlatmalarınızın kontrol düğmesini başucunuza yerleştirmelisiniz. Böylece karanlıkta, abajurunuzun anahtarını aramak zorunda kalmazsınız.
• Abajurların iç kısmının beyaz, dış kısmının ise sıcak renklerde olmasına özen gösterin ve mutlaka çıplak ampul kullanın ki o sıcak renkler ışıkla birlikte odanıza yayılabilsin.
• Yatak odasında kullanılan başucu lambalarının doğru yükseklikte olması gerekiyor. Işık, kitabınızı aydınlatacak kadar yüksek ama gözünüzü rahatsız etmeyecek kadar da alçak olmalı. Komodin kullanamayacak kadar küçük yatak odalarında apliklerden yararlanılabilir.
• Yatak odaları her şeyden önce huzurlu, sakin ve rahatlatan ortamlar olmalıdır. Dolayısıyla abajur seçiminde de pastel renklerde olanları tercih edebilirsiniz. Pastel renklerde kombine edilmiş ahşap bir yatak, onu tamamlayan bir şifoniyer ve modası geçmeyecek çizgide bir gardırop sıcak bir ortam yaratmak için kullanılabilir. Küçük bir berjer ve paravan da odanıza şıklık eklemek için iyi bir seçenek olabilir.
• Yatak odanızda yenilik peşindeyseniz yeni bir yatak başı satın alabilirsiniz. Çarpıcı bir yenilik için süet ya da fitilli kadife seçebilirsiniz. Kumaşın yıkanabilir olmasına dikkat edin.
• Yatakta kahvaltı yapmayı sevenlerdenseniz, başucunuza yerleştireceğiniz tekerlekli bir sehpa kullanışlı olacaktır.
• Eğer komodininiz genişse başucunuza, abajurun yanında sevdiğiniz kişinin fotoğrafının bulunduğu bir çerçeve de koyabilirsiniz.

A. Mine EMİR

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: