2 Nisan 2020 Perşembe

Akıllı yastık ve yorganlar

Akıllı yastık ve yorganlar

Stresli yaşamın içinde en çok ihtiyaç duyulan hiç kuşkusuz deliksiz ve ergonomik bir uyku. Bunu sağlamanın bir yolu da yorgan ve yastık seçiminden geçiyor. Akıllı seçimler sırt, bel, ense, kol, omuz, tutulmalarını ve horlamayı da engelliyor. Ikea’nın doğru seçim için önerileri var:

Kaliteli bir uyku için öncelikle nasıl bir yastıkta yatmamız gerektiğine karar vermeliyiz. İki yastık sert ve yüksek üst üste kullanılmamalı. Yer yer yumuşak yer yer sert alanlara sahip; düzensiz ve homojen olmayan yastıklardan da uzak durmanız gerekiyor. Ortopedik boyun yastığıyla yatmanın daha sağlıklı olduğu söylenebilir. Ancak bu yastıklarla da rahat edemiyorsanız kendinizi zorlamamanızda fayda var.

Genelde piyasada üç çeşit yastık bulabilirsiniz. Bunlar alçak, orta yüksek ve yüksek. Eğer yan yatanlardansanız, kaslarınızın yüksek yastıktan gelen bir desteğe ihtiyacı var demek. Sırtüstü yatmayı seviyorsanız orta yükseklikte bir yastık tam size göre. Yüzüstü uyuyanlardansanız alçak yastık tercih edebilirsiniz.

Sıcaklık derecesine dikkat edin

Yorgana gelince… Seçiminize gece yatakta üşüyüp üşümediğinize karar vererek başlayabilirsiniz. Yorganınızın sıcaklık derecesini belirledikten sonra dolgu malzemesi seçmeniz gerekiyor. Sentetik elyaf, selüloz elyaf ve kuş tüyü gibi seçenekler var. Sentetik elyafların bakımı çok kolay. Elyaf, hava dolaşımını sağlıyor ve yorganın sıcaklık korumasına yardım ediyor. Sık yıkanabildikleri için de alerjik bünyeli insanlar için doğru seçim olarak görülebilir. Selüloz elyaf, teri emerek uzaklaştırıyor. Kuş tüyü dolgu, teri çok iyi emip uzaklaştırıyor. Çocuklar için de en uygun yorgan serin tutan, iyi nefes alan ve yıkaması kolay yorganlar.

Hakan Gence

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: