18 Şubat 2020 Salı

Dekorasyonda öncelik sırası

Dekorasyonda öncelik sırası

Dekorasyonda şıklık, gösteriş, lüks, pırıltı yüksek meblağlar ödenerek elde edilmek zorunda değildir. Malzeme seçerken dikkat edeceğiniz bazı küçük detaylarla bunlara ulaşmanız çok kolay. İşte, hayallerinizi kısıtlamadan evinizi güzelleştirmenin yolları.

Geçmişte, kışlık paltolarını mor veya turuncu seçen insanların sayısı kahverengi veya siyah seçenlere oranla daha azdı. Temizlik malzemelerindeki devrim sonrası artık lekelerden korkmadığımız için özgürüz. Artık evlerimizde de kendimize aynı özgürlüğü tanıyoruz. Uzun yıllar kullanılsın diye, leke göstermeyen koyu renkli kumaşlarla kaplanmış koltukları, kanepeleri, sandalyeleri geride bıraktık. Evlerimize bembeyaz halılar, bembeyaz koltuklar gireli çok oldu. Yumuşacık halılara çıplak ayaklarıyla basmak isteyen danışanlarımın sayısı bol. Bazılarımız alerjik halı ya da kumaş malzemelerden uzak duruyoruz. Ancak yine de zemini en açık renkli kaplamalardan veya ağaçlardan seçmeye devam ediyoruz. Malzemeler artık hayallerimizin sınırsızlığına eşlik edebiliyor.

Dekorasyonda zeminin önemi

Zemin kaplamalarını seçerken, metrekarelerin birim fiyatla çarpımından çıkacak sonuçlara dair korkularınız yüzünden istediklerinizi alamayabiliyorsunuz. Bir evin içindeki eşyaların güzelliğini ve birbiriyle uyumunu gösteren en önemli değer, zemin kaplamasının rengi ve dokusudur. İster halı, ister gerçek ağaç, isterseniz suni kaplamalar olsun renginin önemi çok büyüktür. Feng Shui için yer kaplamaları, yerkürenin tenini ifade eder. Dünyayı kaplayan büyük kara parçalarının sembolik görüntüsü olan evlerimizdeki ve işyerlerimizdeki yer döşemeleri, aynı zamanda lüks ve konfor arasındaki ayrımı da ilk bakışta hemen hissettiren en önemli enstrümandır.

Dekorasyonda malzeme seçerken bu hafta size küçük ama önemli bir, iki şeyi hatırlatmak istedim. Şıklık, gösteriş, lüks, pırıltı yüksek meblağlar ödenerek elde edilmek zorunda değildir. Arzu ettiğiniz görüntüye kavuşmanızı sağlayacak pek çok malzemeyle hayallerinizi süsleyen evleri, düşük maliyetli harcamalarla elde etmeniz mümkün. Hayallerinizi kısıtlamadan eviniz için istediğiniz her şeyi planlayın, bir kenara not alın, dergilerden fotoğraflar kesin, internette seçip dosyalayın ama yine de pahalı olacak diye vazgeçmeyin. Pahaca yüksek değerde olmayan ancak hayalinizdeki görüntüyü evinize getirecek olan malzemeleri bulmanız uzun sürmeyecektir. Sabırlı olun ve aramaktan vazgeçmeyin. Rekabetin yoğun olduğu piyasa şartlarında, çok çeşitli fiyat politikalarıyla ilginç önerilerle karşılaşabilirsiniz. Bunların arasında kendinize ve cebinize en uygun olan tasarımı yaratmanız için fırsat bulacağınıza eminim.

Duvar ve zemin kaplamasına önem verin

Dekorasyonda öncelik sıralamasına dikkat edin. En önemli şey koltuğunuzun rengi veya yemek odası takımının ağacı değildir. Bunların güzel görünmeleri için en doğru duvar rengine ve her şeyi, lezzetli bir yemeği sunan tabak gibi en iyi şekilde sunacak olan zemin kaplamasına, yer döşemesine ihtiyacınız vardır. Boş bir evi dekore edecek olan ya da yaşadıkları evi yeniden düzenleyecek olanlara, dikkat diyorum; hayallerinizi süsleyen evi yaratmanız için ona çok iyi bir zemin hazırlamalısınız. Hayal etmekte güçlük çekiyorsanız, çocuklar gibi kolaj yapın. Evinizdeki eşyaların veya dergilerde gördüğünüz tasarımların fotoğraflarını kesip farklı renklerdeki zemin kaplamalarına ait örnekler üzerinde deneyin.

Evin içinde maliyeti en düşükten en yükseğe olmak üzere değişim tablosu hazırlayın. Hangisinden fedakarlık yapabileceğinize karar verin. Sıralamada başarılı olursanız ve biraz da sabırlı davranabilirseniz, sonuç mükemmel olacaktır. Pahaca fazla olanlardan neyi değiştirmezseniz, sonuç yine istediğiniz gibi olacaktır, ona karar verin. Sonrasında alışverişin keyfini çıkarın.

Funda CEYHAN

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: