18 Şubat 2020 Salı

Ayna ile evinize ışık ve pırıltı katın

Ayna ile evinize ışık ve pırıltı katın

Yaşadığımız mekanları farklı kılan ve kullanıldığı yerin havasını değiştiren aynaları, banyolar dışında, antrelerde, büfe, dresuar ya da konsol üzerinde, yatak odalarında, tuvalet masası üzerinde veya tamamen dekoratif olarak kullanabiliriz

Evlerin vazgeçilmez aksesuarları aynalar, dekorasyonda farklılık yaratması ve bulunduğu ortama ferahlık ve ışıltı sağlaması nedeniyle kullanılıyor. Peki, uygulandığı alanlara estetik, ışık ve ferahlık kazandıran aynaları doğru kullanmayı biliyor muyuz? Salon Evin en geniş odası olan salonda genellikle yeterli ışık sağlanamaz. Pencere karşısındaki duvara asılacak bir ayna ile odadaki ışığı iki katına çıkarabilirsiniz. Orta sehpanızı ya da yan sehpanızı tamamen ayna ile kaplatarak küçük ışıltılar sağlayabilirsiniz. Duvarlara asacağınız aynalı apliklerle ışık oyunları yaratabilirsiniz. Salonunuzda şömineli bir bölüm yer alıyorsa; burayı ayna kaplayarak daha ferah bir ortam sağlayabilirsiniz. Ağır, koyu renklerin hakim olduğu klasik salonlar ve oturma bölümlerinde bu tarz ayna kullanımı ortamı yumuşatan bir etki sağlar.

Mutfak

Mutfak tezgahınızın duvarında kullanacağınız ayna kaplaması ile mekanda çift manzara etkisi sağlayabilirsiniz. Bu sayede hem aynanın yansıtıcı özelliğinden dolayı mutfağınızın diğer kısımlarını görme hem de ışığı ekstra kullanma imkanına kavuşabilirsiniz. Modern bir hava sağlamak için mutfaklarınızda hem duvar hem de dolap kapaklarını ayna ile kaplayabilirsiniz.

Yatak odası

Yatak odasında aynanın konulacağı yere dikkat edilmeli. Boydan boya aynalar veya birden çok çerçevesiz ayna zengin bir görüntü sunar. Ayna asılacak uygun bir duvar ya da ayaklı bir ayna için yeterli alan bulunmuyorsa giysi dolaplarının kapaklarını ayna ile kaplayabilirsiniz.

Giysi odası

Giysi odaları çok küçük ve iç karartıcı mekanlardır. Ancak ayna kullanarak böyle alanları bile büyük göstermek elinizde. Rafların yaslandığı duvar, ayna ile kaplanarak oda devam ediyormuş hissi verilebilir. Giysi odanız ile yatak odanızı ayıran kapaklarda da yarı yansıtıcı yüzeyler olan reflekte camlar kullanabilirsiniz. Neredeyse aynalar kadar yansıma yapan bu yüzeyler, giysi odanızın içini göstermeden ışık geçirirler ve giysi odanıza gün ışığının girmesini sağlarlar.

Çocuk odası

Çocuk odalarına ayna seçerken eğlenceli ve dekoratif olmasının yanı sıra plastik çerçeveli ve köşeleri keskin olmayan modelleri tercih etmelisiniz. Aynayı asarken çocuğunuzun boyuna göre yüksekliğini ayarlamalısınız.

Koridorlar

Koridorlara yan yana yerleştirilen bir grup ayna, koridorun dar ve karanlık görünmesini engelleyecektir. Aynalar yaratıcı bir anlayışla kullanıldığında dar, şekilsiz ve loş mekanlara bile yepyeni boyutlar katar. Bu gibi dar alanlar için püf nokta aynanın, güzellikleri çoğaltacak şekilde yerleştirilmesidir.

Evin girişi

Evin girişinde kullanılan aynalar içeri giren ışığı yansıtarak mekanı aydınlatırlar. Dar ve karanlık olan girişleri daha ferah gösterirler. Aynaları sadece duvara asabileceğinizi düşünmeyin, antre dolabı kapaklarını ayna kaplayarak da bu küçük, kasvetli mekanları büyütebilirsiniz. Banyolar Şüphesiz aynaların en vazgeçilmez olduğu yer, banyolardır. Banyo aynalarını lavabo üzerine asmaktan farklı çözümler de var. Dar ve karanlık bir banyoyu, bir duvarını tamamen aynayla kaplayarak, büyütebilirsiniz. Bu kadar geniş yansıtıcı bir yüzey, mekanda kullanacağınız tüm ışıkları yansıtacağı için banyonuz daha aydınlık ve ferah bir görünüme kavuşacaktır.

Dekoratif ayna kullanma sanatı

Ayna yüksekliğine dikkat edin:

Aynaları asarken yüksekliği kendi boyunuza göre ayarlamayın. Bunun yerine mekanın tavan yüksekliği ve alanı kaplayan mobilyaların büyüklük oranlarını dikkate alarak hacim kazandıran uygulamalar yapabilirsiniz.

Aynayı odak noktanız yapın:

Düz çerçeveli aynalar boş bir alanı giydiren bir elbiseye benzer. Duvara asılmak yerine diklemesine yere yerleştirilmiş uzun dikdörtgen bir ayna giyinme odaları için ideal bir çözüm. Ayrıca kenarına takacağınız birkaç spotla dar köşeleri de aydınlatabilirsiniz.

Mutfak ve yatak odasında dozu aşmayın:

Mutfak ille de ayna konulması gereken yerler arasında değildir. Tesisat boruları gibi kötü detayları yansıtarak dekoratif olmayan görüntülerle karşılaşabilirsiniz. Yine de bir ayna mutfağınızı düzenli tutmanızı sağlar. Yatak odasında ayna kullanımını sınırlamak gerekir. Yatağın karşısına asarak dağınık bir görüntüyle karşılaşmamak için yatak başını yansıtan bir yerde konumlanabilir.

Yeni Asır

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: