2 Nisan 2020 Perşembe

Bereketli mutfaklar için ne yapmalıyız?

Bereketli mutfaklar için ne yapmalıyız?

Ev dekorasyonunda sıklıkla kullanılan Uzakdoğu yerleştirme sanatı Feng Shui, mutfakta da önemli etkiler sağlıyor. Birbirlerine zıt olan ateş ve su elementlerini bir arada barındıran yegâne yer olan mutfaklar, Feng Shui’ye göre evin sağlık ve bereketini temsil ediyor

Ev dekorasyonunda Feng Shui’yi kullananların sayısı giderek artıyor. Mimarlar arasında da yaygınlaşan Feng Shui, evimizi pozitif enerjilerle doldurmayı hedefleyen bir Uzakdoğu yerleştirme sanatı… Bu sanatın kurallarına göre döşenmiş evlerde yaşayanlar rahat ediyor, huzur duyuyor ve evlerinden bolluk bereket eksik olmuyor. Evin her köşesini Feng Shui’ye göre döşeyebilirsiniz. Özellikle de mutfakları… Feng Shui uzmanları, mutfağa çok önem veriyor ve basit tekniklerle evde bereketi artırmanın mümkün olduğu noktasında birleşiyor. Yüksek mimar Sevinç Ormancı’ya göre mutfak, ailenin refahıyla bolluğunu simgelediği için evin en önemli bölümü ve Feng Shui uygulayarak, mutfakta bereketi artırmak ya da yemeklerin daha lezzetli olmasını sağlamak mümkün. Ormancı, “Mutfakta Feng Shui uygulamak istiyorsak, nelere dikkat etmeliyiz?” sorumuzu şöyle yanıtlıyor: “Yemeği yapan kişinin geleni göreceği şekilde mutfağın düzenlenmesi gerekir. Ayna, fırından çıkan yiyeceği çoğaltacağı için karşısına konmalı. Mobilyalar mümkünse açık renge boyanmalı ve çekici görünmeli. Giriş kapısıyla mutfak arasında kristal aydınlatma kullanılması, dışarıdan mutfağa gelen negatif enerjiyi dağıtmak için tercih edilir. Mümkünse fırını kuzeybatıya yerleştirmemek gerek. Ayrıca fırın ve ocağın, buzdolabı, bulaşık makinesi ve lavabonun yanına yerleştirilmemesi gerekir. Suyla ateş yan yana konulduğu zaman birbirinin bereketini götürür. Araya ahşap mobilya konularak denge sağlanabilir. Ocak yatak odasına, banyoya ve giriş kapısına bakmamalıdır. İyi çalışmayan aletler, mutfağa girmemelidir. Onların olumsuz sesleri olumsuz enerji yayar.” Feng Shui uzmanı Esra Koyuncu ise bu felsefeyi bütün olarak görmek gerektiğine dikkat çekiyor: “Mutfak için de geçerli olan bazı kurallar var. Örneğin ocağın dışarıdan gelenler tarafından hemen görülmemesi, bir mahremiyetinin olması gerekir. Ocak sağlığı ve bereketi temsil eder ve korunaklı olmalı. Bir duvara dayanmalı; ada mutfaklar Feng Shui’de çok tercih edilmiyor. Ocak evin içine doğru bakan bir pozisyona yerleştirilmeli, evin dışında bakmamalı. Feng Shui, içinizde var olan potansiyeli daha iyi hale getirmeye yarıyor. Siz kötü yemek pişiriyorsanız, Feng Shui ile birdenbire iyi yemek pişirmeye başlamanız çok olası değil. Doğru bir yerleşim, mutfağınızı çekici ve uyumlu hale getirebilir. Böylece siz de kendinizi içinde daha iyi hissederseniz. Bu genel olarak yaşamınıza olumlu yansır.”

Ufak dokunuşlar mucizeler yaratıyor

Bir mutfakta Feng Shui esintilerini hissetmek için mutfağı tamamen baştan mı yapmak gerekir, yoksa bunu küçük değişikliklerle sağlayabilir miyiz? Esra Koyuncu yerinde değerlendirmelerin en doğrusu olduğunu söylüyor: “Bazen komple baştan yapmak, doğru yeri seçmek gerekiyor. Bazen sadece ufak dokunuşlar, mucizeler yaratabiliyor. Mutfaktaki eşyaları yerleştirirken rahat hareket edebilmeye dikkat ederiz. Fazla dolu yerlerde enerji akışı, rahat olmaz. Enerjinin rahat akması demek sizin de rahat hareket edebilmeniz anlamına gelir. Çok sivri kenarlı, mutfakta rahat kullanılamayacak malzemelerden kaçınmak gerek. Örneğin mutfakta cam bir masa, ahşap bir masadan çok daha meşakkatli ve tehlikelidir. Mutfakta emniyet ve pratikliğe öncelik vermeliyiz. Yıkama, hazırlama, pişirme, depolama fonksiyonlarını iyi düşünüp yerleştirmek gerekir.”

Dolapları fazla doldurmayın

Mutfağı kiler gibi, çok fazla doldurmak ise Feng Shui uzmanları tarafından pek tercih edilmiyor. Esra Koyuncu, “Bu insanların kişisel tercihidir,” diyor ve ekliyor: “Örneğin ben şehrin ortasında oturduğum için mutfağım, her zaman boştur. Çünkü bir malzemeye ihtiyacım olduğunda hemen çıkarak, alabilme şansım var. Ama bazı kişiler marketlere uzak oturuyor ya da her zaman alışveriş yapabilme şansları yok. Onlar mutfak dolaplarını dolduruyorlar. Eğer bir kişi ihtiyacının dışında depolamaya başlıyorsa bu Feng Shui’den çok psikolojinin alanına girer. Çünkü belki de bu insanın içinde bir korku olmuştur, geleceğe güveni yoktur ve kendini sağlama almak istemektedir. Feng Shui’de istiflemek, evi fazla doldurmak, enerjiyi tıkar. Enerjiyi canlı tutmak için sürekli bir devinim gerekmektedir.

Neslihan TUNÇ

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: