2 Nisan 2020 Perşembe

Duvar boyamada ipuçları

Duvar boyamada ipuçları

Duvarları ve tavanları güzelleştiren boya, uygunsuz inşa edilmiş odaları bile değiştirebiliyor. Koyu ve sıcak bir duvar boyası büyük bir odayı rahat ve sıcak bir oda gibi gösterirken, tavana uygulanan koyu tondaki boya ise koridorları olduğundan kısa gösteriyor. Açık pastel renkler ise küçük odaları büyük gösteriyor.

Duvar ve tavan için sabit, kompakt ve suda çözünen boyalardan birisinin seçilmesi gerekiyor. Sıkı kıvama sahip olan sabit boyalar, damlamıyor ve sıçramıyor. Hazır olarak karıştırılmış birçok renk tonunda satılan sabit boyalar seçildiğinde, zeminin ve mobilyaların örtülmesi gerekmiyor. Yoğun kıvamlı olup damlamaları önlenen kompakt boyalar da renk bakımından hazır karışımlar halinde satılıyor. Çevreyle dost suda çözünebilen boyalar ise çabuk kuruyor ve renklerini uzun süre koruyor.

Zeminin örtü kâğıdı veya folyoyla örtüldükten sonra, pencere ve kapı çerçevelerine boyacı bandının yapıştırılması gerekiyor. Kullanmadan önce fırçayı yıkayın ve fırçadan kıllar kopmaması için de bir parça zımpara kâğıdına sürtün.

Hazır karışım boyaları gereğinden fazla karıştırılırsa daha sonra aynı renk tonunun elde edilmesi güçleşiyor. Çok fazla boya çekilmemesi için çalışırken boya rulosunu bir sıyırma ızgarasına sürterek boyaya bulayabilirsiniz.

Boyanın uzun süre dayanması için zeminin kusursuz olması gerekiyor. Boyayı sürmeye başlanmadan önce duvarın ve tavanın çatlaksız, kuru ve temiz olup olmadığını kontrol edin. Ham sıva tamamen kuruduktan sonra üzerine boya sürebiliyor. Önce hafif inceltilmiş bir ön kat, ardından ikinci katın sürün.

Boyayı sürmeye tavandan başlanması gerekiyor. Önce köşelerin, sonra da tavanla duvar arasındaki birleşme yerlerini bir radyatör fırçasıyla temizleyin. Ardından tavan yüzeyini boya rulosuyla dilim dilim boyayın. Bu işlemler tamamlandıktan sonra duvarlar boyanabilir. Boyayı yatay, düşey ve çapraz olarak, birbirini örtecek şekilde sürün. Duvarı grafiklerle süslemek isteyenlerin bir desen tasarlaması yeterli olur. Kontürlerin bir kurşunkalem ile duvara dikkatle çizilmesi gerekiyor. Duvar deseninin ve boyanın yassı bir fırçayla sürülmesi gerekiyor.

Renk paleti oluşturmak için çeşitli malzemelerden yararlanabilirsiniz. Beyaza boyanmış bir tahtanın üzerine düşündüğünüz renk örneklerini yapıştırmak renklerin uyumu hakkında fikir sahibi olmanızı sağlar.

Hazırladığınız renk örneklerine, kullanacağınız odada bakmanız, odanın kendine özgü ışığını da hesaba katarak doğru tercih yapmanızda yardımcı olacaktır.

Boyayacağınız odayı daha çok akşamları kullanacaksanız, renk tercihinizi mutlaka kullanacağınız aydınlatma altında yapmalısınız. Aydınlatmanın cinsi, boyanın rengini büyük ölçüde etkilediği için, farklı bir ışıkta yapacağınız tercih sizi yanıltabilir.

Seçtiğiniz rengi test etmek için yaklaşık bir metrekarelik bir alan kullanmanızda yarar var. Seçtiğiniz rengi en küçük ambalaj boyutunda denemek size bu konuda yardımcı olacaktır.

Evdeki radyatör ve boruları duvarla aynı renge boyayarak göze çarpmalarını engelleyebilirsiniz.

Tavanı beyaza boyamak, fazla ışık almayan odalar için doğru bir tercihtir. Ancak, daha küçük odalarda, duvara boyadığınız rengi yarı yarıya beyazla açıp tavanı bu renge boyayarak daha uyumlu bir hava yaratabilirsiniz.

    Bir odada kaç farklı renk kullanılabilir?

Boya yaparken kaç rengi bir arada kullanabilirim diye düşündüğünüz olmuştur. Aslında bunun kuralı yok. Ancak klasik tasarım anlayışı yüzde 60 ana renginiz, yüzde 30 karşıt renginiz, yüzde 10 da vurgulamak istediğiniz renk olmak üzere 60/30/10 oranını kullanın der. Alışılmışın dışına çıkmak istemiyorsanız bu yöntem işe yarayabilir. Ancak odanızın tümünü tek renge boyamak ya da 10 farklı renk kullanmak isterseniz, ilk başta evde yaşayan herkesin fikrini alın deriz. Onlardan sizi şaşırtacak fikirler gelebilir. Daha sonra seçtiğiniz renk örneklerini mobilyalarınızın yanına koyarak aralarındaki uyuma bakın. Böylece daha kolay karar verebileceksiniz.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: