2 Nisan 2020 Perşembe

Engelliler için engelleri kaldırın

Engelliler için engelleri kaldırın

Engelliler için özel olarak tasarlanmış ve onlara uygun olarak planlanmış mekânlar, engellilerin yaşamlarını az da olsa kolaylaştırır. Bina tasarımı aşamasında bu durum düşünülmemiş olsa bile, birkaç ufak düzenlemeyle gerekli konfor sağlanabilir.

Mutfak

Tezgâh ve mutfak mobilyası önünde manevra alanı 140×70 santimetre olmalıdır. Böylece engelliler kimseye ihtiyaç duymadan, tezgâh önünde işlerini yapabilirler. Tezgâh genişliği en az 55 santimetre ve tekerlekli sandalye ile altına girilebilecek yükseklikte olmalıdır.

Kapılar

Kapılar, kimsenin yardımı olmadan açılabilecek hafiflik ve kolaylıkta olmalıdır. Bedensel engellinin sık kullanacağı kapıların, duvarın ön yüzünden 20 santimetre geride olması lazım.

Merdivenler

Merdiven kolları düz olmalıdır. Merdivenin korkuluk olmayan tarafına, kavranması kolay, kaymayan ve çapı 0.40 santimetre olan bir küpeşte koyulmalıdır.

Aydınlatma

Özellikle merdiven ve rampaların çok iyi aydınlatılmasına dikkat edilmelidir. Işık çok göz alıcı olmamalı ve gölgeler oluşturmamalıdır.

Halı ve zemin kaplama

Halı kullanılacaksa, fırça tüylü ve kalın olmalıdır. Tekerleklerin rahatça hareket edebileceği halılar seçilmelidir. Ayrıca seramik ve fayans gibi yer kaplamaları, kaygan olmayan malzemelerden seçilmelidir.

Banyo

Ev içinde engelli kişiye ait bir banyo olması en uygunudur. Ancak buna imkân yoksa mevcut tuvaleti özürlü kişinin kullanabileceği şekilde düzenlemek gerekir. Tekerlekli sandalye ile klozet cepheden veya yandan ulaşılabilecek alana sahip olmalıdır. Ayaklı klozet yerine duvara monte edilen klozet tercih edilmelidir. Klozetin yanındaki duvara, sabit, 3-4 santimetre çapında yuvarlak borudan yapılmış bir kol monte edilmelidir.

Diğer detaylar

Anahtar, sigorta, elektrik prizi gibi aparatlar, zeminden en az 90 santimetre ve en fazla 140 santimetre yükseklikte olmalıdır. Bunlar için ideal yükseklik 1 metredir. Yeterli sayıda ve uygun yükseklikte olmaları, kullanıcı açısından önemlidir.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: