3 Nisan 2020 Cuma

Evlerin enerji masraflarına yarı yarıya azaltma formülü

Evlerin enerji masraflarına yarı yarıya azaltma formülü

Elektrik, doğalgaz, su yaşamımızın en temel gereksinimleri… Bu kaynakları hem kendimiz, cüzdanımız, hayallerimiz, hedeflerimiz için hem de doğayı korumak için dikkatli kullanmalıyız.

Yani bir taşla iki kuş! Bu konularda kolayı değil, doğruyu yapmamız şart.

Anneannelerimiz, babaannelerimiz zamanında bu konularda son derece iyilermiş, her şeyi değerlendirmeyi, israf etmemeyi, yoktan var etmeyi de bilirlermiş… Bizim bunu bile yapmamıza gerek yok. Bazı küçük değişiklikler, su ve enerji konusunda %50’ye varan oranlarda tasarruf etmemizi sağlayacak!

Haydi gelin hemen başlayalım… Üşenmeyin, hepsini bir bir uygulayın…

1. Su tasarrufu

-Sebze meyveler elde yıkamak yerine su dolu bir kapta yıkanırsa çok daha az su tüketilir. 4 kişilik bir aile bu yöntemle yılda ortalama 18 ton su kurtarabilir.
-4 kişilik bir aile günlük bulaşığını elde yıkarsa, ortalama 84-126 litre su gider, bulaşık makinesi ile ise 12 litre su. Bu bir yılda ortalama 26-40 ton su tasarrufu demek.
-Diş fırçalarken, tıraş olurken suyu kapatın. Kullanılmadığı halde açık bırakılan su yılda kişi başına ortalama 12 ton,4 kişilik bir ailede bu rakam yaklaşık 48 tondur.
-Sifonu gereksiz yere çekmeyin. Dört kişilik bir ailenin fertleri günde bir kez sifonu amacı dışında çekerse, yılda 16 ton su harcamış olur.
-Duş başlığını yeni çıkan suyu daha iyi püskürten ekonomik duş başlıklarıyla değiştirin. Böylece suyu daha az açarak daha tazyikli suyla duş alınabilir.
-Muslukların su kaçırmadığından emin olun ve gerekirse tamir ettirin. Her saniye bir damla damlayan musluk, yılda 1 ton su harcar.
-Çamaşır makinesi tek bir çalıştırmada yaklaşık 176 litre su harcar, çamaşır makinesi haftada bir kez bile az çalıştırılsa, yılda 9 ton su tasarruf edilir.

2. Saç kurutma makinası

10 dakika çalışması 60 Watt’lık bir lambanın 3 saat yanmasına eşdeğer bir elektrik tüketir. Saçınızı mümkün olduğunca doğal yollarla kurutun.

3. Buzdolabı ve derin dondurucu

-Fırın, radyatör, cam kenarı gibi ısı kaynaklarından uzak yerlere yerleştirin. Buzdolabı soğumaya çalıştıkça daha fazla elektrik çekiyor.
-Buzdolabı ile duvar arasında 5-10 cm boşluk bırakın. Bu önlemler enerji tüketimini %15-20 azaltır.
-Yeni bir buzdolabı 8-10 yaşında olandan çok daha az enerji tüketecektir.
-Geniş buzdolapları daha fazla enerji tüketir, ihtiyacınız kadar büyüklükte olanı tercih edin.
-Buzdolabının dondurucu ve gövde kapısının açılıp kapanması esnasında önemli ölçüde soğuk hava kayıpları olur. Bu yüzden kapıları zırt pırt açmamaya çalışın. (Sizin bazen buzdolabının kapağını açıp, içerisine bakıp. .’ne yesem’ diye düşündüğünüz oluyor mu işte bunu yapmayın mesela.
-Buzdolabına sıcak malzeme koymayın, Dolap şaşırıyor, soğumaya çalışıp aşırı enerji tüketmesine neden olur.
-Ürünleri buzdolabına yerleştirirken gereksiz ambalajlarını çıkartın. Ambalajların kalınlığı arttıkça, buzdolabı içindekileri serin tutmak için daha çok çalışıyor.
-Yiyeceklerinizi derin dondurucudan bir gün önceden çıkartıp, buzdolabında koyun çözülsün. Hem gıdanız daha sağlıklı çözülür, hem de buzdolabınızın serinler, sevinir.

4. Elektrikli ev aletleri

-Televizyon, müzik çalarlar, kablosuz telefonlar, mikro dalga fırınlar… çalışmadıkları zaman da, stand-by modunda, aletin kendi enerjisinin yaklaşık % 5’i kadar enerji tüketmeye devam ediyor.. Kullanmadığınız zamanlarda düğmesinden kapatın ya da fişini çekin. (Üşenmeyin, evde her akşam birinin görevi olsun bu!)

5. Süpürge

Toz torbasını zamanında, tam dolmadan değiştirin. Yılda en az bir kez motor bölümünü açıp içindeki pamukçuk ve tozları temizleyin. Torba kirli ise süpürge daha çok elektrik çekmek zorunda kalıyor.

6. Bulaşık makinesi

Tabak bardaklardaki kirler üzerinde kurur diyerek dolmadan çalıştırmak yerine bulaşıkları durulayarak makineye koyun. Aşırı hijyen gerektiren durumlar dışında bulaşıklar için 55 C ısı yeterlidir.

7. Çamaşır makinesi

-Tam dolmadan çalıştırmayın.
-Yüksek sıcaklıkta yıkamak yerine ılık veya soğuk suyla yıkayın, durulamayı ise soğuk su ile yapın.
-Aksam 10’dan sonra yıkayın (elektrik daha ucuz)

8. Fırın

Kapağın her açılışı % 20 oranında ısı kaybı oluyor. ‘Olmuş mu acaba’ deyip zırt pırt kapağı açmayın (Ben bazen sadece güzel kokular gelsin diye açıyordum, bunu öğrenince vazgeçtim)

9. Mikro dalga fırın

Pişirme 2-10 dakika, ısıtma ise 10-30 saniyede gerçekleşir. Geleneksel fırınlara göre % 50 daha az elektrik harcarlar. Ancak fazla miktarda yiyeceklerin pişirilmesinde durum tersine döner daha fazla elektrik tüketirler.

10. Klima

-Filtrelerini düzenli olarak değiştirin.
-Klimanın dışarıda kalan bölümü direkt güneş ışığından uzak bir yere yerleştirilmesi faydalı olur. Ayrıca hava almasını engelleyecek çalılık veya kuytu yerlere de yakın olmasın.
-Gerekmedikçe açmayın.

11. Lamba

-Enerji verimli lambalar başlangıçta pahalıya mal olurken, düşük faturalar ile yatırım kısa sürede kendini çok çabuk geri ödüyor. Standart lamba, tasarruflu lamba ile değiştirildiğinde, maliyet %80 kadar düşüyor.
-Lambaların sık sık tozunu alın, tozlanan armatür ışığın %50’sini yayar, %50’sini yutar. Sonra ‘lambalar yetmiyor’ diye daha çok lamba açmayın!

12. Isınma

Oda ısısını 20 derecede sabitleyin. (Termostat 19-20 dereceden fazla bir değere ayarlandığında her 1 derece için yüzde 6 daha fazla tüketim yapıyor!). Kış akşamları hırkanızı giyip öyle oturun. Yaz kapıda, serinlerken de kapı bacanın kapalı olmasına çok özen gösterin.

13. Perdeler

Güneş çekildiğinde perdeleri kapatın ki ısı dışarı çıkmasın.

14. Pencereler

Pencere-kapı izolasyonu yaptırın. Çift cam kışın %50’ye, yazın ise %15’e varan kayıpları engelliyor. Komşularla anlaşın, binayı kaplatın.

15. Radyatör

Neyse ki bahar geldi, radyatörlere ihtiyaç azaldı, ama gene de benden söylemesi radyatör önüne mobilya, perde koyma, bu yüzde 15 ısı kaybına neden oluyor.
Kuzey cephelerde ısınmayan duvarlarda peteğin arkasına alüminyum folyo koyarak ısı kaybını engelleyebilirsiniz

16. Apartman

Komşularla konuşup anlaşın, dış yalıtım yaptırın.

17. Doğalgaz sobası

Her ay filtresini temizleyin ya da değiştirin.

18. Ocak

Patates haşlama ve etli sebze yemekleri için düdüklü tencere kullanın. Haşlanması zor şeyleri (patates) ikiye bölün.

19. Kombi

Açıp kapatmak yerine sürekli belli bir ısıda sabit tutun.

Özlem Denizmen

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: