18 Şubat 2020 Salı

Mutfak dekore etmenin püf noktaları

Mutfak dekore etmenin püf noktaları

* Mutfak dolap kapakları, rahat açılıp kapanmalı. Görünüm açısından kulpsuz kapaklar daha şık dursa da, geniş kulplu kapaklan tercih etmek gerekiyor.

* Genelde mutfaklarda spot ile aydınlatma yapılır. En sağlıklı yol üst dolapların altına konan aydınlatmalardır. Böylelikle hem ışığın daha yakından gelmesi sağlanır hem de kullanılmayan mekânlarda elektrik tüketimi yapılmamış olur.

* Mutfak dolaplarının renk seçimi ile tezgâh ve zemin kaplamasının renkleri birbiri ile uyumlu olursa iyi olur. Zemin kaplamasında mermer, granit gibi malzemeler çok şık olsa da üzerine kahve, kola, yağ gibi malzemeler döküldüğünde leke tutar. Bu nedenle, büyük ebatlı, seramik ağırlıklı malzemeler kullanmak gerekiyor.

* Dar mekânları daha geniş göstermek için, tezgâh üzerine çok fazla malzeme koymaktan kaçınmalı, açık renk tezgâh seçmeli. Kapakların ve zemin kaplamasının aydınlık renklerde olmasına dikkat etmek gerekiyor.

* Alt dolaplarda eskiden kapak ve raf kullanılırdı. Ancak alt dolaplar geniş çekmeceler şeklinde yapılırsa tencere vs. almak için eğilmenize gerek kalmaz.

* Eğer evde mutfağınız için ayrılan alan dar ise, bulaşık makinesi ve fırın kapağını açabilmek için ne kadar alana ihtiyacınız olduğunu hesaplamayı unutmayın.

* Uzun dar mutfaklar veya bir duvar boyunca uzanan mutfak bölümleri için en uygunu tek sıra mutfak yerleşimleridir. İdeal olarak en az 3 metre duvar boşluğuna ihtiyacınız olacaktır. Mutfakta sürme kapı üniteleri kullanmak alandan tasarruf sağlar. Eğer mutfak çok amaçlı bir alanın parçasıysa, tüm mutfağı sürme veya katlanan kapılarla perdeleyebilirsiniz.

* Mutfak tasarımlarında evye, ocak ve buzdolabından oluşan üçgen formülü büyük önem taşıyor. Mutfağın büyüklüğü ne olursa olsun, depolama, temizleme ve pişirme üniteleri arasındaki üçgen doğru işlemeli. Buna göre, depolanan ürünler önce yıkama sonra da pişirme bölümüne taşınır.

* Doğanın dengesini korumak için enerjiyi tasarruf etmek gerekiyor. Yemek pişirirken düz tabanlı tencereleri seçin. Yiyecek ısıtırken mikrodalga fırın kullanın, yüzde 66 daha az enerji tüketin. Fırın çalıştırıldığında 2-3 tür yemeği aynı anda pişirin. Isının ve nemin tencere-tepsi içinde tutulması, yemeğin hızlı pişmesi için kapaklar hava sızdırmaz olmalı. Pişirmeye yüksek sıcaklıkta başlayın, buhar çıkmaya başladıktan sonra sıcaklığı düşürün.

* Yemek masaları genelde kare, oval, elips, yuvarlak ve dikdörtgen şeklinde olabiliyor. Yemek takımı seçerken mekânın ölçülerine göre masanın sabit ölçülü ya da açılır kapanır olmasına karar vermek gerekiyor. Örneğin seçilecek masanın ve sandalyelerin kaplayacağı alanla, yemek odasının ya da salonun yemek bölümünün boyutları da orantılı olmalıdır.

* Mobilyalarınızı odaya yerleştirirken masayla duvar arasında ortalama 120 cm\’lik bir boşluk bırakmaya özen gösterin. Eğer mekân küçükse cam tablalı masaları tercih edebilirsiniz. Yaklaşık 200 cm. uzunluğundaki bir masaya 6 kişi rahatlıkla sığabilir. Bunun dışındaki her yeni kişi için masanıza 40 – 50 cm\’lik parçalar eklemeniz gerekiyor. Masanın uzunluğu kadar eni de çok önemlidir. Karşılıklı oturan iki kişinin yemek tabakları ve bardaklarının yanı sıra ortaya konulan servis tabakları, şamdan ve peçetelik gibi aksesuarlar masaya rahatça sığabilmelidir cz-lekarna.com.

* Yemek sandalyeleri ahşap veya kumaş döşenmiş olabilir. Eğer masa başında uzun süre oturmayı seviyorsanız sandalyelerin rahat olmasına dikkat edin. Ergonomik sandalyeler kişinin doğru oturma pozisyonunu almasını sağlar. Dar sandalyeler az yer kapladığı için masada sıkışıklık olmasını önler. İki sandalye arasında 20 cm boşluk kalması idealdir. Eğer mekân çok geniş değilse kolçaklı sandalyeleri sadece masanın iki başında kullanmaya özen gösterin. Yemek masanız küçük ise alçak sırtlı sandalyeler kullanın. Çünkü yüksek sırtlı sandalyeler görüş alanını böler, mekânın olduğundan küçük ve karanlık algılanmasına neden olur.

* Yemek odanızı dekore ederken ışık kaynağının yüksek voltta ve tek bir noktadan olmamasına özen gösterin. Mekânda farklı aydınlatma kaynakları kullanın. Bu aralar dikdörtgen şeklinde masaya paralel uzanan avizeler çok popüler.

* Mekâna farklı bir hava katmak için aplikler, vitrin içlerine dolap lambaları ya da tabloların üzerine resim aydınlatma elemanları yerleştirebilirsiniz.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: