2 Nisan 2020 Perşembe

Parke

Parke

Mekanlarda sıcak ve sağlıklı bir ortam isteyenlerin tercihi olan parkeler, hem kullanım açısından hem de görsel yönüyle çok çekici ortamlar yaratır. Uzun yıllar sizinle yaşaması için yaşayan bir canlı gibi sevgi ve bakım ister.

Laminat Parke

Laminat parke, farklı yapılardaki katmanların, sertleştirilip, yüksek basınç altında birleştirilmesi sonucunda elde edilen bir malzemedir ve 3 tabakadan oluşur. Laminat parkenin avantajları çoktur. Kendinden tutkallı olmaları, sökülüp yeniden döşenebilmeleri laminatın, diğer parkelere göre daha kolay ve daha hızlı monte edilmesini sağlıyor.

Uygulama kolaylığı ayrıca estetik değerlerini artırıp mekanların modern görünüme kavuşmasına büyük katkıda bulunuyor. Çizilmez, mobilya ayaklarından ya da ofislerde koltukların tekerleklerinden etkilenmez. Neme dayanıklıdır. Aleve ve sigara ateşine karşı direnci yüksektir, yanmaz. Güneş ışınlarından etkilenmez, rengi solmaz. Leke tutmaz. Hijyeniktir, bakteri ve mikrop barındırmaz. Çağdaş bir malzemedir ve ömrü çok uzundur. Yüzeyinde koruyucu film tabakası bulunduğu için, özellikle yoğun kullanıma maruz kalan mekanlara laminat parkalar rahatlıkla uygulanabiliyor. Ancak laminat parke ağaç bazlı olduğundan, banyo, duş ve endüstriyel mutfaklarda kullanılmamalıdır.

Lamine Parke

Lif yönü birbirine dik gelecek şekilde üst üste preslenerek elde edilen konstrüksiyonlu ve cilalı hazır parkelerdir. Lamine parkeler ağaç tüketimini bir ölçüde de olsa durdurup dünyamız için çok önemli olan ağaçların yokedilmesini önlüyor.

Orta tabaka, alt ve üst tabakaya ters bir şekilde yerleştirilerek, ağacın çalışması önlenmiştir. Özellikle yerden ısıtmalı mekan!ar için ideal olup, yaşanan mekanlarda uygulama kolaylığı sağladığından tercih edilmektedir. Lamine parke aynı laminat parkede olduğu gibi Polietilen şilte üzerine “yüzer sistem” yöntemiyle, sadece geçiş yerleri.tutkallanarak uygulanır. Masif, parkelerde sistre-cila sonrası yaşanan renk farklılıkları lamine parkelerde olmaz. Masif parkeler gibi sistre edilir, cila yapılır. Lamine Parkelere üretim esnasında uygulanan çok özel ve sert cilalar, darbelere ve çizilmelere karşı dayanıklılığını arttırmaktadır. Ağacın doğallığını yaşayabileceğiniz, sıcaklığını hissedebileceğiniz her türlü mekanlarda kullanabileceğiniz bir parke çeşididir.

Lamine parke, sadece ağaç sarfiyatını azaltmakla kalmayıp, rutubete dayanıklılığı, hazır cilalı oluşu, geniş ve uzun ölçü seçenekleri ve kısa sürede montaj kolaylığı gibi birçok artıları da bereberinde getiriyor.

Masif Parke

Tamamı aynı ağaçtan üretilmiş, Lamba-Zıvanalı parkelere masif parke denir. Masif ahşap parke, daha çok hammadde olarak Afrika ve Uzakdoğu’dan getirilen tomruklardan üretiliyor. Doğal güzelliğinin yanında büyük riskler taşımaktadır. Montaj genellikle beton zemine uy-gulandığı için, gerek zeminden, gerekse üst yüzeyinden aldığı rutubet ve ısı farklılıklarından dolayı, ahşap, “çalışma” yapar. Rutubet alan ahşap, genişler ve kabarma yapar, çok ısınan ortamlarda ise parkelerin aralarında açılmalar olur. Bu sebeple parke, ilk günkü özelliğini kaybeder. İyi kurutulmamış ve fırınlanmamış ağaçlardan yapılan parkelerde, bu hususlar daha erken kendini gösterir. Masif parkeler, döşeme yapılacak ortamlarda bir kaç gün veya iklim ve hava koşullarına göre, daha fazla bekletilmeli ve ortamla uyum sağlaması beklenmelidir. Diğer önemli bir husus ise; konusunda uzman ekip tarafından uygulanması bu riskleri önemli ölçüde azaltır.

Bambu Parke

Bambu dünyada en hızlı büyüyen ağaçların başında geliyor. Bir bambu ağacı 5 yıl 5 ay gibi bir sürede sadece 2-3 santimetrelik bir filizken, 5 yıl 5 ayın sonunda yani 30 gün içersinde 27-35 metre arası yüksekliğe ulaşabiliyor.

Bambu ağacının sert ve çok sağlam bir ağaç olmasından dolayı uzakdoğu ülkelerinde çok yoğun olarak kullanılıyor. İnşaat iskelesinden tutun da ev yapımına kadar her noktada bambuyu çok yoğun olarak görmek mümkün. Anti bakteriyel olma özelliği ve haşereler tarafından zaman içerisinde zarara uğratılamaması da bambuyu sağlıklı yapan özelliklerden sadece ikisi.

Bambu parke, lamine parkeler gibi katmanlı bir yapıya sahip olmaması, yüzde yüz bambu olması dolayısıyla lamine parkelere karşı bir avantaj sağlıyor. Su ve nem gibi dış etmenlere karşı lamine parkelere kıyasla daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür.

Parkeyi döşerken dikkat edilmesi gereken hususlar

Uygulama Öncesinde:

 • Parkenizi döşetmeyi düşündüğünüz tarihten en az 2 hafta önce döşenecek mekana koyunuz.
 • Eğer parkeniz naylon şrink ile ambalajlanmış ise mutlak surette ambalajından çıkartınız.
 • Parke döşeme yapılacak zemin düzgünlüğünü kontrol ettiriniz. Seçilen zemin seviyesi her noktada aynı olmalıdır.
 • Şap yeni dökülmüşse, parkeyi döşemek için iki ay beklemek gerekir. İki aylık süre, havaların sıcak geçtiği nisan-ekim dönemi için geçerlidir. Bu süre, kaloriferi yanan bina içinde uygundur. Ancak, kalorifer yanmıyorsa, parke döşemeyi mayıs sonuna bırakmak uygun olur.
 • Tüm su tesisatı gözden geçirilmeli, sızıntılar mutlaka giderilerek zeminin kuru olması sağlanmalıdır. Çünkü ahşabın en büyük düşmanı nem ve doğrudan su temasıdır. Ahşap parkedeki nem oranı % 8-10 olmalıdır.
 • Döşemeden evvel zemin çok iyi temizlenmelidir. Kireç, harç bulaşığı kesinlikle kalmamalıdır.Kurumuş şap üzerinde herhangi bir nedenle harç karıştırılmışsa, şapta bu nedenle meydana gelen nemin tümüyle kurumasını beklemeden (ki, bu süre 1 aydır) asla parke döşenmemelidir.
 • Şap zorunlu şartları taşımıyor ve tahta mala perdahlı pürüzlü ise, özel tutkalla sistre tozu karıştırılıp, kıvamlı bir macun elde edildikten sonra beton zemine serilmeli. Mastarla çekilerek ince bir tabaka elde edildikten sonra beton zemine serilmeli. Mastarla çekilerek ince bir tabaka elde edildikten 2-3 gün sonra tamamen sertleşen zemine tarakla aynı şekilde tutkal çekilip parke döşemesine geçilmelidir. Diğer bir sistemde, betonla parke arasında izolasyon amaçlı serme zift yapılabilir. Bu zift biraz kuruyup sertleştikten sonra, sıcakken döşeme yapılabilir.
 • Bütün pencereler takılmış, doğrama ve duvar kağıdı işleri bitmiş, boya son katı dışında herhangi bir tamirat işleminin kalmaması sağlanmalıdır.
 • Kalorifer ve boruların sağlıklı olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 • Parke döşenecek ortamın ısısı 15 dereceden aşağı olmamalıdır.

Uygulama sırasında:

 • Parke uygulanacak ortam ısısının 15 dereceden az olmaması tercih edilir.
 • Parkenizi sotvent veya poliüretan esaslı tutkal ile uygulatın. Su esaslı tutkal kullanmayınız. Firmanın göndereceği tarakla, birer metrekarelik alana çekilerek hemen döşeme yapılmalıdır.
 • Masif ve rabıta parkede döşeme işlemleri bölüm bölüm ilerlerken, her yarım metrede bir, sünger ıslatılıp iyice sıkılarak parkelerin yüzeyi nemlendirilecek şekilde bu süngerle silinir.

Uygulama sonrasında:

 • Masif ve rabıta parkede döşeme bittikten sonra parkenin üzerine ince bir tabaka kuru talaş serilmeli ve tutkalın nemi alınmalıdır ki, bu işlem parkenin tam olarak yapışmasını sağlayacaktır.
 • Döşeme işlemi bittikten sonra en az 2 hafta beklemeden sistre ve cila işlemini yaptırmayınız.
 • Bu bekleme süresinde parke yüzeyini korumak için kesinlikle naylon örtü kullanmayınız.
 • Parke döşeme işlemi bittikten sonra en az 10 günlük bir süre geçmeden cila işlemi yaptırılmamalıdır. Son kat cila vurulduktan sonra 4 gün kullanımdan kaçınılmalıdır.

Parke döşeyeceğiniz şap zeminde dikkat edilmesi gereken noktalar:

 • Şap oldukça sıkı olarak dökülmüş olmalıdır.
 • Şap yeterince dinlendirilmiş ve kuru olmalıdır.
 • Şap çatlak olmamalıdır.
 • Şap üzerine aşın seviye farkı olmamalıdır.
 • Şap fazla pürüzlü olmamalıdır.
 • Şap temiz olmalıdır.
 • Mutlaka nehir kumu kullanılmalıdır. Çünkü deniz kumu, yapısındaki tuz nedeniyle nemi çok uzun süre tutar; bu ise kuru parkeyi olumsuz etkiler.
 • Şapın çelik mala ile perdahlanmış olması da zorunludur. Üzerine çimento tozu serpilmediği takdirde şap kavlayabilir.

Ahşap parke için bakım önerileri

 • Doğal ahşap parkelerin döşendiği ortamlarda sıcaklığın 15-24 derece arasında, nem oranının ise yüzde 40 ile 60 arasında olması gereklidir.
 • Doğal bir malzeme olduğu için ahşap parkelere, çivi topuklu ayakkabılarla basılmaması önerilir.
 • Mobilyalarınızın parke ile temas eden ayaklarının keçe ile kaplanması, çizilmeye karşı yerinde bir önlemdir.
 • Temizlik için süpürmek ve doğal temizleyici ürünler kullanmak yeterlidir.
 • Doğal olmayan deterjan ve metal parçacıklı temizlik bezleri kullanılmamalıdır.
 • Tabii ki direkt olarak su ile temas etmemesine de dikkat edilmelidir.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: